В минулій публікації ми розповідали про старіння й зазначали, що стрес — основний рушій цього процесу. Сьогодні ми розповімо про те, як підтверджено позбавитися стресу та фундаментально оптимізувати своє життя. Наступні поради можуть нагадувати чекліст контрол-фріка, але це — не про строгість, а про здоровий егоїзм та любов і повагу до себе. Розпорядок дня — це дизайн еволюції вашого організму на 50 років уперед.

 1. Режим сну та ранкової рутини. Дуже важливо завжди, щодня, без “вихідних”, “канікул”, “відпусток” прокидатися та лягати у один і той самий час. Це знімає питання кількості годин для здорового сну та приємного прокидання [1].

 2. Прокидатися краще так, щоб зачепити максимум світлового дня. Це допоможе з синтезом вітаміну D [2], захистить від депресії [3], дозволяє повернути відчуття часових рамок та встановить контроль за робочим днем.

 3. Люди з вираженими депресивними розладами полюбляють спати довго [4], [5]. І навпаки [6]. Для всіх любителів прокидатися пізніше восьмої, раннє прокидання буквально зробить день вдвічі довшим. Про “магію 5:30” є вагон популярної та фундаментальної літератури.

 4. Щоб система працювала, вкладатись спати потрібно також у один і той самий час [7]. Вкладатись спати треба так, щоб, індивідуально та суб’єктивно, вистачило часу виспатись до сходу сонця (умовні 5:30). 23:00-00:00 — цілком комфортний для засинання час. Потрібно більше часу? Лягай раніше [8].

 5. Також ця рекомендація гарно поєднується з наступним фактом: чимало людей працює краще та ефективніше, коли часові рамки стислі й обмежені. “Робота займає увесь відведений на неї час” [9]. “23:00 — пора спати” — цілком адекватний дедлайн.

 6. Сови, жайворонки та інше птахство лісове — питання розмов зоологів. Фізіологи ж говорять про нейропластичність і зазначають, що мозок може раціоналізувати і звикнути до будь-яких збочень [10]. Календарну добу потрібно закінчувати в ліжку [8].

 7. Загальну калорійність раціону, кількість разів та час прийому їжі треба спланувати заздалегідь. Навіть якщо ти — не олімпійський чемпіон. Рекомендуємо наступне: 3 прийоми їжі/добу, інтервал між прийомами — 4 години (режим новачка, 12 годин автофагії) або 2 години (режим термінатора, 18 годин аутофагії) [11].

 8. Вигадай хобі, яке займає увесь вільний час. Наші друзі/колеги/керівники з своїми “проханнями” та “дорученнями” в неробочий час легко можуть стати на шляху нормального відпочинку/реалізації особистих пріоритетів. В часи карантину з цим стало ще важче. Твоє життя — не їхня справа. Увесь вільний від дистанційних/офісних/контрактних зобов’язань час можна серйозно присвятити “проведенню онлайн-уроків/платних консультацій з питань експертної експертності”. Навіть якщо твій єдиний постійний учень — фікус в протилежному кутку кімнати [12].

В такому ритмі, купа несподіваних та непевних ситуацій перестане чинити стрес назавжди: “а я встигну поснідати?”, “я не запізнюсь?”, “чи встигну в магаз до 23:00?”, “чи висохне волосся”, “блін, встигнути б зробити мейк” — цих питань більше ніколи не існуватиме, ваша рутина оптимізована.

Стрес чинитимуть виключно серйозні, екстраординарні та несподівані питання. Як це і повинно бути.

Нейрохімічна тенденція: необхідність швидкого раптового прийняття рішень — це стрес і кортизол [13]. Вдалий перебіг запланованих подій — це дофамін [14].

Будуйте кожен свій день згідно з цим простим припципом — і ви житимете розміреним життям, сповненим досягнень та спокою.

Джерела

 1. PRO сон — Pulsarmag
 2. Sunlight and Vitamin D
 3. Effect of sunlight exposure on cognitive function among depressed and non-depressed participants: a REGARDS cross-sectional study
 4. Sleep disorders as core symptoms of depression
 5. When our body clocks run late: does it make us depressed?
 6. Why might poor sleep quality lead to depression?: A role for emotion regulation
 7. Greater bed- and wake-time variability is associated with less healthy lifestyle behaviors: a cross-sectional study
 8. Sleeping hours: what is the ideal number and how does age impact this?
 9. Battling Parkinson’s Law
 10. From Lark to Owl: developmental changes in morningness-eveningness from new-borns to early adulthood
 11. Інтервальне голодування — Pulsarmag
 12. Getting More Done: Strategies to Increase Scholarly Productivity
 13. Stress-induced changes in human decision-making are reversible
 14. Dopamine does double duty in motivating cognitive effort