Чашка міцної кави — масивний атрибут “культу персональної ефективності” зайнятих ділових людей, що прагнуть постійно перебувати на піку власної продуктивності. Безсумнівно, ми добре знаємо, що кофеїн — це стимулятор, що заряджає мозок почуттям бадьорості та дозволяє ігнорувати втому напряму. Однак, як такий “розумовий заряд” впливає на нашу пам’ять та здатність мислити?

Американське дослідження 2016-року (1) показало спірні результати. За результатами експерименту №1 цього дослідження, показники тестової групи, що вживала каву з кофеїном, практично не відрізнялись від показників тих, хто пив декофеїнізоване плацебо. Щоправда, учасники обох груп повідомляли, що “кава точно допомагала їм краще фокусуватися і без “допінгу” вони б впорались гірше”. В рамках першого досліду, об’єктивно-правдивим підтвердилося тільки те, що люди, які пили “справжню” каву з кофеїном, й справді відчували себе менш втомленими наприкінці тестів. В рамках експерименту №2 цього ж дослідження, науковці намагалися встановити, що краще впливає на здібність пригадувати та запам’ятовувати факти: кофеїн чи фізкультура? До їхнього здивування, виявилось, що все-таки кофеїн. Однак, на відміну від фізичних тренувань, кофеїновий допінг має побічний ефект для пам’яті: підвищена бадьорість розуму призводить до вигадування фальшивих спогадів та деталей, яких не було у первинній тестовій інформації.

Також ми знайшли ще одне, більш раннє дослідження (2): згідно з його результатами, навіть не кофеїн, а сам ритуал пиття “кави” може покращити навички асоціативного запам’ятовування та згадування інформації. Тобто, не важливо, плацебо то було чи справді кофеїнізований напій: представники обох піддослідних груп демонстрували суттєво кращі показники запам’ятовування та пригадування у ті моменти, коли, як вони вважали, “пили каву”.

Також підтвердженням тези про те, що вживання кофеїну допомагає менше втомлюватись в процесі запам’ятовування, є ще одне знайдене нами дослідження (3). І чим старшого віку були піддослідні, тим більш вираженим був позитивний ефект кофеїну щодо захисту від короткочасного ментального виснаження. Щоправда, на жаль, кофеїн не захищає від нейродегенеративних змін у довготривалій перспективі (4). Ще одне дослідження зазначає: отримання кофеїну зі справжньої, натуральної кави, а не кофеїнізованих напоїв, є набагато більш корисним, оскільки натуральна кава містить значно більше алкалоїдів та біоактивних речовин (5).

І, як завжди це буває, лікарі та дослідники застерігають: безконтрольне самопризначене вживання кофеїну з метою “біохакінгу” та “покращення пам’яті” може призвести до протилежних наслідків: проблем зі сном та проявів абстинентного синдрому.

Про підтверджені способи покращення ментальної ефективності ми розповімо у наших наступних статтях. Звісно, якщо вам буде цікаво :)

Джерела

  1. Caffeine Enhances Memory Performance in Young Adults during Their Non-optimal Time of Day
  2. State-Dependent Memory Effects Using Caffeine and Placebo Do Not Extend to Metamemory
  3. Caffeine Reduces Time-of-Day Effects on Memory Performance in Older Adults
  4. The Acute Effects of Caffeinated Black Coffee on Cognition and Mood in Healthy Young and Older Adults
  5. Bioactive Micronutrients in Coffee: Recent Analytical Approaches for Characterization and Quantification