Чашка міцної кави — масивний атрибут “культу персональної ефективності” зайнятих ділових людей, що прагнуть постійно перебувати на піку власної продуктивності. Безсумнівно, ми добре знаємо, що кофеїн — це стимулятор, що заряджає мозок почуттям бадьорості та дозволяє ігнорувати втому напряму. Однак, як такий “розумовий заряд” впливає на нашу пам’ять та здатність мислити?
Американське дослідження 2016-року (1) показало спірні результати. За результатами експерименту №1 цього дослідження, показники тестової групи, що вживала каву з кофеїном, практично не відрізнялись від показників тих, хто пив декофеїнізоване плацебо. Щоправда, учасники обох груп повідомляли, що “кава точно допомагала їм краще фокусуватися і без “допінгу” вони б впорались гірше”. В рамках першого досліду, об’єктивно-правдивим підтвердилося тільки те, що люди, які пили “справжню” каву з кофеїном, й справді відчували себе менш втомленими наприкінці тестів. В рамках експерименту №2 цього ж дослідження, науковці намагалися встановити, що краще впливає на здібність пригадувати та запам’ятовувати факти: кофеїн чи фізкультура? До їхнього здивування, виявилось, що все-таки кофеїн. Однак, на відміну від фізичних тренувань, кофеїновий допінг має побічний ефект для пам’яті: підвищена бадьорість розуму призводить до вигадування фальшивих спогадів та деталей, яких не було у первинній тестовій інформації.
Також ми знайшли ще одне, більш раннє дослідження (2): згідно з його результатами, навіть не кофеїн, а сам ритуал пиття “кави” може покращити навички асоціативного запам’ятовування та згадування інформації. Тобто, не важливо, плацебо то було чи справді кофеїнізований напій: представники обох піддослідних груп демонстрували суттєво кращі показники запам’ятовування та пригадування у ті моменти, коли, як вони вважали, “пили каву”.
Також підтвердженням тези про те, що вживання кофеїну допомагає менше втомлюватись в процесі запам’ятовування, є ще одне знайдене нами дослідження (3). І чим старшого віку були піддослідні, тим більш вираженим був позитивний ефект кофеїну щодо захисту від короткочасного ментального виснаження. Щоправда, на жаль, кофеїн не захищає від нейродегенеративних змін у довготривалій перспективі (4). Ще одне дослідження зазначає: отримання кофеїну зі справжньої, натуральної кави, а не кофеїнізованих напоїв, є набагато більш корисним, оскільки натуральна кава містить значно більше алкалоїдів та біоактивних речовин (5).
І, як завжди це буває, лікарі та дослідники застерігають: безконтрольне самопризначене вживання кофеїну з метою “біохакінгу” та “покращення пам’яті” може призвести до протилежних наслідків: проблем зі сном та проявів абстинентного синдрому.
Про підтверджені способи покращення ментальної ефективності ми розповімо у наших наступних статтях. Звісно, якщо вам буде цікаво :)
Джерела
- Caffeine Enhances Memory Performance in Young Adults during Their Non-optimal Time of Day
- State-Dependent Memory Effects Using Caffeine and Placebo Do Not Extend to Metamemory
- Caffeine Reduces Time-of-Day Effects on Memory Performance in Older Adults
- The Acute Effects of Caffeinated Black Coffee on Cognition and Mood in Healthy Young and Older Adults
- Bioactive Micronutrients in Coffee: Recent Analytical Approaches for Characterization and Quantification