У людини процеси сну вивчені чи не найдосконаліше. Людству уже відомі конкретні речовини, що відповідають за процеси засинання чи пробудження.

Бадьорість та втома

Наприклад, аденозин (нейромедіатор гальмівного типу), фактично забезпечує відчуття втоми та бажання виспатись, адже його концентрація в мозку зростає під час неспання. Добре відомий нам кофеїн, розчин якого ми вживаємо «щоб збадьоритися», насправді, не бадьорить, а зв’язується з аденозиновими рецепторами нервових клітин, відволікаючи нашу свідомість від накопиченої протягом безсонної ночі «аденозинової втоми».

Що ж бадьорить нас по-справжньому сильно і раптово? Адреналін. Різке зростання його концентрації активує збудження частини гіпоталамусу, що запускає каскад подій, результатом яких є збільшення концентрації кортизолу у крові. Кортизол також називають «гормоном стресу»: зростання його концентрації сприяє різким викидам енергії, розщепленню накопичених поживних речовин — активації катаболізму.

Аларм!

Різкі викиди адреналіну та кортизолу природньо трапляються у REM-фазі сну людини: стадії, коли наші очі активно рухаються під закритими повіками, а зорова кора «малює образи» у вигляді снів. REM-фаза настає за 10-15 хвилин до пробудження, а поступове зростання концентрацій адреналіну та кортизолу робить наше пробудження ніжним, енергійним та закономірним.

Якщо ж прокидання відбувається внаслідок різкої стимуляції периферичних сенсорних систем (вас за руку смикнули — спрацювала механорецепція) або солодким недільним ранком сусід дістав шуруповерт (волоскові клітини барабанної перетинки навалюють бластбіт) — вашим наднирникам уже нічого не залишиться, як різко бахнути велику концентрацію адреналіну. Внаслідок цього ви гарантовано прийдете до тями, але побічним ефектом залишиться адреналіновий раш з канонічним бажанням кричати матом й швидко помножити подразника на нуль.

Прокидайся як біохакер

Як висновок, щоб пробудження було максимально безболісним, користуйтеся утилітами, що ділять час на фази сну. Повний цикл сну триває приблизно 90 хвилин. Зручно казати, що «нормально виспатись» можна за: півтори години, три години, чотири з половиною години, шість годин, сім з половиною годин.

«Розумні» будильники автоматично рахують ці інтервали. Прокидання повз REM-фазу (наприклад, через 2.5 години сну) безжально активує наднирники. Тож слідкуйте, щоб початок REM-фази наставав за 10-15 хвилин до бажаного часу прокидання – і кожен ваш ранок стане набагато розміренішим та ніжнішим.

Джерела

  1. Sleep Disorders and Sleep Deprivation: An Unmet Public Health Problem.
  2. Cortisol secretion is related to electroencephalographic alertness in human subjects during daytime wakefulness.
  3. Caffeine and Selective Adenosine Receptor Antagonists as New Therapeutic Tools for the Motivational Symptoms of Depression
  4. Effects of caffeine on sleep and cognition.