З кофеїном та кавою все просто, оскільки ми вже багато про них спілкувалися [1]. Механізм впливу кофеїну на мозок простий, як два пальці в дверях: ця молекула не дозволяє наростаючим концентраціям аденозину зв’язатися зі своїми рецепторами та «повідомити» мозку, що пора б вже спати. Також великі концентрації кофеїну пригнічують синтез мелатоніну. Відсутність цього гормону дезорієнтує організм, порушує циркадні ритми і дуже негативно впливає на здоровий сон та самопочуття [2].

Нікотин — це також стимулятор

Окрім цього факту, сам процес куріння різко підвищує концентрацію вуглецю та продуктів його окиснення в легенях та кровотоці — така «задуха» на клітинному рівні також сприяє підвищенню стресу. Оскільки нікотинова-ацетилхолінова система курців знаходиться у дизбалансі та потребує постійної зовнішньої стимуляції, зниження концентрації нікотину під час сну також може сприяти передчасним пробудженням, порушенню циклу сну. Заспокоєння, яке властиве курцям після вживання нікотину — це наслідок дофамінового підкріплення з метою задоволення потреб організму, а не пряма седативна дія [3].

Етанол та хміль

Травматичний досвід проживання в реаліях пост-совка підказує нам, що алкоголь мав би позитивно впливати на сон (он-де скільки коматозних співвітчизників завалює сквери, парки, лавки під домом та прилавки районних наливайок). Але не все так просто. В низьких дозах алкоголь діє як стимулятор. У середніх та високих — як седативне. Однак, продукти окислення етанолу в печінці також викликають клітинний стрес та порушують другу половину повноцінного циклу сну. Також етанол діє на мелатонін як розчинник (яким він і є). Внаслідок цього порушується не лише циркадні ритми, а й з’являються’ можливі епізодичні симптоми нарколепсії протягом наступного дня після п’янки. Що стосується натурального хмільного пива [4] — хміль діє на організм седативно та допомагає заснути, однак негативний вплив продуктів спиртового бродіння не скасувати. Хронічні алкоголіки мають серйозні проблеми з безсонням [5], [6].

Канабіс

Ситуація з канабісом дуже хитра та неоднозначна, оскільки масові популяційні дослідження впливу цієї речовини «лише» почали досліджувати. Можна було б припустити, що у користувачів канабісу нема проблем зі сном, однак дослідження вказують на те, що хронічна ситуація з якістю сну у них гірша, ніж у решти. Хронічне вживання канабісу може спричинити підвищений ризик панічних атак, появу візуальних та слухових галюцинацій, а також справжньої параної. Також, оскільки період піврозпаду канабісу в організмі становить 25-36 годин, ефекти «вечірньої терапії» обов’язково розтягнуться на день або й два. А — це не ідеальна характеристика для снодійного [7], [8].

Джерела

  1. Чи є кава корисною для пам’яті? Pulsarmag
  2. Caffeine intake (200 mg) in the morning affects human sleep and EEG power spectra at night
  3. Transdermal Nicotine Patch Effects on EEG Power Spectra and Heart Rate Variability During Sleep of Healthy Male Adults
  4. Пиво, хміль та фітоестрогени. Pulsarmag
  5. Naturalistic Effects of Five Days of Bedtime Caffeine Use on Sleep, Next-Day Cognitive Performance, and Mood
  6. Alcoholism May Alter Sleep Long-Term
  7. The effects of cannabinoid administration on sleep: a systematic review of human studies
  8. Marijuana use patterns and sleep among community-based young adults