Проблеми дослідження канабіноїдів в Україні. Конституційно науковці мають повне право на проведення подібних досліджень, однак формального порядку отримання препаратів та регламенту проведення таких експериментів в Україні досі нема. Більше того: до цього дня, навіть натяку на прогрес у просуванні законопроектів, що регулюють дослідження наркотичних речовин (не кажучи вже про дослідження впливу на живі організми), за всі часи незалежності України ніколи не було, а про проблему доступності наркотиків ви й самі все знаєте. Тобто в Україні склалася ситуація, коли закони абсолютно ніяк не впливають на рух наркотиків у суспільстві, однак прекрасно обмежують проведення досліджень цих самих наркотиків.

Що таке медична марихуана?

“Медична марихуана” — збірний термін, що узагальнює перелік допущених до використання у терапевтичній практиці сортів марихуани. Вміст ТГК у “європейській медичній марихуані” (Португалія, Італія, Швейцарія) становить 0.2-2% концентрації [1]. Водночас, масштабне дослідження, опубліковане в березні 2020-го [2], показало, що серед 8500 перевірених та сертифікованих продавців “американської медичної марихуани”, середній вміст концентрації ТГК становив 19.2%, а принаймні у одного продавця — тотально усі 35%. У рекреаційній марихуані, на секунду, середній вміст ТГК — 21%. Тож, грубо кажучи, “медична марихуана” від “рекреаційної” відрізняється лише сертифікацією та отриманням за призначенням від лікаря.

Існує концепція, що просування «проконопляних проектів» може означати самогубство для кар’єри політика у зв’язку з догматичністю громадської думки та існуванням безальтернативної псевдологічної петлі «канабіноїди-канабіс-анаша-наркомани на лавочці-ЗАБОРОНИТИ!!!» в головах мільйонів українців.

Чим корисно? Кому доречно?

Канабіноїди та їх непсихоактивні форми (особливо — канабідіол) дозволяють пом’якшити симптоми епілепсії та паркінсонізму мільйонам людей по всьому світу, в той час як 2% хворих на епілепсію українців є заручниками медіа-кампаній іміджмейкерів та регресивної громадської думки. Серед інших патологій, на лікування яких позитивно впливає CBD, є хронічні запалення (у т.ч. хвороба Крона та запалення оболонок ШКТ), псоріаз, атопічний дерматит, нейродегенеративні захворювання, а також гліоми та гліобластоми мозку. Психоактивна медична марихуана застосовуються для лікування пост-травматичних стресових розладів.

Ґрунтовно про вплив непсихоактивних канабіноїдів на організм людини можна почитати у цій прекрасній статті[3]. Про користь канабідіолу ми вже писали у попередніх публікаціях: тут [4] та ось тут [5].

Громадський імідж політика — одна з причин, чому питання врегулювання використання препаратів канабіноїдів з метою дослідження методично відкладається на дно шухляди довгого ящика: бо звучить контраверсійно й, насправді, непопулярно. Непопулярно?! А як же глобальний досвід, мільйони наукових публікацій і т.д… Варто пам’ятати, що вас, таких самостійних, прогресивних і освічених, тут лише декілька тисяч, а переляканих бабусьок і любителів водяри — десятки мільйонів в Україні.

Джерела

  1. Is Weed Legal in Europe? Country-by-Country Status
  2. Mapping cannabis potency in medical and recreational programs in the United States
  3. Cannabis sativa L. and Nonpsychoactive Cannabinoids: Their Chemistry and Role against Oxidative Stress, Inflammation, and Cancer
  4. Користь канабідіолу: апдейт
  5. Про кана-лате та інші маркетингові приколи, Pulsarmag