Існування в суспільстві змушує довіряти усім: і виробникам, і упаковникам, і харчовим технологам, і ВООЗ, і Міністерству охорони здоров’я, і санітарним службам.

Але є один нюанс: те, що вважається «безпечним» відносно однократного вживання, дуже легко стає загрозою під час вживання хронічного. Водночас, хронічний ефект впливу переважної більшості харчових продуктів встановити неможливо: популяційні дослідження проводяться рідше, ніж з’являються нові харчові товари. Однак, на допомогу нам приходить фундаментальна наука: механізми впливу, встановлені в рамках популяції мишей або культури клітин in vitro, можна використати для прогнозування впливу й на більш «великі та витривалі» організми людей.

Сьогодні в меню: Ксеноестрогени та фітогормони

Страшилку «від пива цицьки ростуть» чули всі. «Пивне пузо» лякає навіть тих, хто жартома заперечував свій страх, мовляв, «ха-ха, я жінка». Бо цицьки й справді виростуть [1]. Цю особливість впливу фітоестрогенів хмелю спостерігали ще власники бельгійських маєтків ХІХ століть («юначки, що працюють на посівах хмелю, дозрівають й набувають жіночнихЪ формЪ на кілька років швидше, ніж їхні ровесниці, зайняті на інших господарствах») [2], так і ствердно підкреслили останні дослідження.

Багато українських торгових марок можуть пишатися тим, що до складу їхніх продуктів реально входить живий хміль, солод та вода. Разом з насиченим смаком та ароматом пивні сомельє отримують ударну дозу фітоестрогенів, які, протягом хронічного вживання, зміщують баланс гормонів та заганяють тестостерон під плінтус [3]. Це «добре» поєднується з ефектами алкоголю, який пошкоджує клітини Лейдіга (головною задачою яких якраз є вироблення тестостерону)[4]. Окрім ризику безпліддя, чоловікам загрожує гінекомастія, а жінкам — порушення менструального циклу та рак грудей [5] Дисплазія м’язів, додаткове накопичення підшкірного жиру — «пивні загрози», незалежні від статі [6].

«Але ж можна знайти чимало статтей про незначний/нейтральний вплив компонентів хмелю», — скаже допитливий читач. Чимало з цих статей є well underresearched. Дослідники, які у 1998 зазначали про «нейтральний або незначний фізіологічним вплив фітоестрогену» [7], вже у 2002 повідомляли, що компоненти хмелю таки впливають на рівні естрогену [8].

Але у пивного алкоголізму є й одна позитивна сторона: ксантогумол, антиоксидант хмелю, що нормально переживає технологічний процес та зберігається в пиві в значних дозах, демонструє виняткову протизапальну та гіпоглікемічну дію [9].

Джерела

  1. Identification of a Potent Phytoestrogen in Hops (Humulus lupulus L.) and Beer
  2. Hops and Women’s Health
  3. Acute effects of drinking beer or wine on the steroid hormones of healthy men
  4. Alcohol and male reproductive health: a cross-sectional study of 8344 healthy men from Europe and the USA
  5. Evaluation of estrogenic potency of a standardized hops extract on mammary gland biology and on MNU-induced mammary tumor growth in rats
  6. The Effect of Hops (Humulus lupulus L.) Extract Supplementation on Weight Gain, Adiposity and Intestinal Function in Ovariectomized Mice
  7. How significant are environmental estrogens to women?
  8. Oestrogenic activity of the hop phyto-oestrogen, 8-prenylnaringenin
  9. The hop constituent xanthohumol exhibits hepatoprotective effects and inhibits the activation of hepatic stellate cells at different levels