“Самурай” — від слова “сам”. Йдучи в науку, варто розраховувати, що ніхто вам не допоможе та не підтримає. З таким майндсетом, ви будете до усього максимально готовими та геть нічому не здивуєтесь.

Одразу до діла. Цей ґайд — про самостійний розвиток та підготовку для природничої дослідницької роботи. Вектор спеціальностей — природничий. Переважно, біологія. Але, зі слів колег, у фізиків та хіміків все практично так само.

Болю і поту буде багато, тому починаємо з дуже-дуже раннього старту.


Round One: Fight!


Якщо зараз ви у восьмому класі — до ваших послуг все ще існує світ, максимально повний можливостями. Можливостями я називаю наступні речі: вступ в топовий ВНЗ України, вступ в нормальний ВНЗ Європи або Америки. Можливість регулярно їздити на воркшопи та літні школи, куди душа забажає. Можливість потрапити до 1-5% свого потоку (впливає на успішний вступ на стажування або трансфер закордон, якщо все ж вступали в Україні). Рання фундаментальна підготовка важлива, оскільки “трансфер в країни золотого мільярду” — це квест сам-по-собі. Вже в університеті, у вас практично не буде часу доганяти базу і “вчитись по ходу”, розбираючись з міжнародними грантами, системами вимог та подання заявок. Не кажучи вже про форс-мажори, які виникали і виникатимуть. Через ту саму ковідну кризу, навіть об’єктивно кращі з кращих студентів Шеви з превеликими труднощами змогли поїхати на програми, куди успішно подались і де “їх вже чекали”. Врятувала лише рівна-рівна база знань без прогалин: бо треба і в альмі-матер закривати сесію на 95-100, і в лабі встигати працювати, і комунікацію з закордонною професурою вести, щодня доводячи свою “кращість” та “компетентність”. Як це було — читайте в статтях Аріни та Влада. Тож вчіться вже зараз.


Теорія Червоної королеви: adapt, evolve, proliferate in order to survive


Кожен рік бездіяльності й дрочки в Доту зменшує кількість цих можливостей на порядок, а рік активної роботи над собою — навпаки, примножує кількість потенційних можливостей на два порядки. Я біолог, тому, базою (не для ЗНО, а для свого майбутнього) рекомендую почати читати: Тритомник Стаута, Тейлора, Ґріна. Далі — тритомник Альбертса. Або, якщо кишка тонка, читайте праці Сиволоба: “Генетика”, “Молекулярна біологія”. Фізика — повний курс лекцій Фейнмана. Хімія — хай мене поправлять хіміки, але, біологу, підійде будь-який аналог шкільної хімії в таблицях та схемах + курси з Khan Academy. Важливо: підготовка до ЗНО — це окреме завдання. Ґрунтовний загально-науковий розвиток сам-по-собі не гарантує відмінного складання тестів. Як написати ЗНО на 200 — це особлива технологія, про яку, можливо, ми ще розповімо у окремій статті.

Якщо прям зараз, з 8-мого класу, вам хочеться у науку, то глобальних шляхів для саморозвитку є два. Тобто, по суті, один, але у двох режимах: хардкор та premium.

Варіанту easy нема. Наприклад, для філологів та інших гуманітаріїв і т.д. варіант hardcore перетворюється одразу на emerald nightmare. Свіжа стаття (від 15 квітня 2021) з трьома відрами імпотентних скиглень на Українській правді це лише підтверджує. Поточний баланс сил передбачає, що природничників і технарів — люто мало, тож їм необхідні заохочення, а філологів та менеджерів — випускають свіжі мільйони щороку. Й об них справді не соромляться витирати ноги: ні адміністрація ВНЗ, ні можливі роботодавці, ні навіть у нас в Пульс… Загалом, за останні десять років ситуація лише поглибилася, тому стипендія природничника навіть в Україні у два рази вища, ніж у ровесника-гуманітарія.

P.S. Якщо ви юний дослідник і намагаєтесь робити науково-дослідні роботи вже в школі: для міжнародного вступу поняття середнього балу атестату є більш вагомим, ніж “ну дивіться, я два роки в МАН України наукову роботу робив, але публікації ще нема”. Олімпіади, наукові роботи в МАН і т.д. прямо впливають лише на три речі: середній бал атестату, стосунки з проактивними викладачами кафедр українських ВНЗ, додаткові бали у рейтингу вступників до ВНЗ України. Готуватися до олімпіад та ЗНО можна або самостійно, або за допомогою репетиторів-студентів — нещодавніх школярів-призерів, або пед-акул, які фармлять цю тему вже кілька останніх років (дорого, дуже дорого й не завжди ефективніше). Також треба почати спілкуватися з універською тусовкою. Зараз це простіше, ніж у часи Вконтакті. Чим раніше — тим краще. Контакти є, питай, пиши на t.me/pulsarmagQA.


Срібна ложечка


Варіант “premium” передбачає, що у вас є значна фінансова підтримка та заохочення сім’ї. Суть: закінчити школу, здати ДПА, здати мовний екзамен (EILTS для ВУЗів Європи, TOEFL — для Америки) чи інший мовний екзамен у авторизованому (! ! !) національному центрі країни, куди планується вступ на основі шкільного атестату. British Council — для IELT. ETS (ets.com) — для TOEFL. Курси англійского возлє мєтро — нє, дорогенькі, не канає. Навіть якщо вас будуть запевняти в зворотньому.

Далі: навіть якщо вам вдасться отримати міжнародну стипендію або грант — витрати за грантом компенсують в приблизно всередині семестру, а до того часу, фактичний переїзд, купівлю квитків, оренду житла (якщо гуртожиток не передбачено), харчування і т.д. доведеться робити “за свої” стартові 7-10, а то й 20 тисяч євро, які ще треба одномоментно десь взяти.

Якщо такої можливості навіть в теорії нема — здавай ЗНО. Велкам в клуб.


Завтра ЗНО


ЗНО — це дуже класно, тому що успішна здача трьох-чотиртох уніфікованих екзаменів дозволяє:

  1. Всліпу переїхати у ВНЗ до іншого міста;
  2. Є можливість повністю змінити коло спілкування та інтересів;
  3. Забезпечення стипендією та житлом за рахунок ВНЗ — реальна тема. Це працює і дуже допомагає.
  4. Однокурсники — це купа контактів й нових нормальних співрозмовників, з якими точно більше спільного, ніж відмінного.

Дисклеймер: ще раз нагадаємо, що наукова підготовка не гарантує успішного складання ЗНО, тому готуватись потрібно окремо.

Пункт п’ять

Здача ЗНО та вступ у ВНЗ створює точку росту. Бакалаврат, курсова, диплом, магістратура, знову диплом. А може й аспірантура. За умови вступу у щось з ТОП-10, це — 7 років життя у продуктивній атмосфері. Так, стипендія не велика. Так, перспектива піти працювати за спеціальністю — не завжди виправдана. Але, в оточенні прогресивних однолітків, ви можете набути нових карколомних скілів чи навіть організуватись в стартап. Вступаючи в Інститут біології, я подумати не міг, що, до отримання диплому, я просто поміж іншим, під тиском друзів роздуплюсь у веб-технологіях (HTML5, css3, php та фреймоворки типу WP). А почалось все з BioPy/SciPy для створення метаболічних моделей в лабі.

Коли кажуть “ЗНО — це не найважливіший екзамен у вашому житті” — не вірте, це брехня і попускалово. Ця штука більш карколомно-доленосна, ніж шапка з Гаррі Поттера: вибір “Гріффіндор чи Слізерін” — це не так боляче, як “НУБІП чи Драгопєд”.


ЗНО позаду. Як фіксувати свій науковий прогрес в універі?


Ви — на першому курсі. Що робити? Добре закривати модулі та сесію. Шукати, принаймні, українську лабу. Формально, перші два роки про те, що вам треба в лабу, у ВНЗ взагалі не згадують, але на третьому курсі “різко” треба десь робити і здавати курсову. Без “попереднього досвіду” роботи пліч-о-пліч з реальними живими науковцями — курсач апріорі не вдасться написати осмисленим. Увесь свій лабораторний досвід ОБОВ’ЯЗКОВО треба фіксувати тезами на конференціях: від найвсратіших маленьких локальних до адекватних міжнародних. Тези на українських конференціях стануть у нагоді, щонайменше, при вступі на магістратуру/аспірантуру до нас же. Тези міжнародних конференцій — преференція для отримання міжнародного гранту та вступу на магістратуру за кордон. Ігнорувати українські конференції можна виключно лише якщо ви стабільно та успішно “закриваєте” міжнародні.


Speedrun. А якщо, те-й-то, як його, не дуже хочу бути науковцем, але швиденько хочу отримати диплом?


Тоді питання, нащо вам взагалі природничий диплом. Без лаби, знайденої, щонайпізніше, наприкінці другого курсу, — не вийде зробити нормальну бакалаврську дипломну. Сам процес написання реальної, а не фіктивної, дипломної роботи, потребує широкої інтеграції в українське наукове коло. Тобто, якщо ви працюєте чесно, то вас, навіть якщо почати на 2 курсі, уже всі свої знатимуть. Якщо ви не знайдете лабу і не впряжетесь в роботу, тихенько та самостійно напишете просто оглядовий диплом — для кафедри, це, безумовно, підійте. Але у кого ви отримаєте рекомендацію на свою роботу? Які практичні методи ви опануєте? Що зможете вписати в CV як для українського, так і закордонного проджекту?


Game over. Insert coin.


Такий напів-чесний, суто-формальний спідран наукової роботи закінчиться наступним: ви отримаєте диплом біолога. 0 практичних знань. Якщо ви дівчина або білобілетник, то почнете пошук роботи. Побачите, що навіть для “лінивих” чи “офісних” біо-вакансій вимагають магістерський диплом. Візьмете gap-year. За цей час можна або спробувати податись в провінційний європейський ВНЗ на магістра, на контракт, або таки пошукати нашу лабу (їх щороку менше), пояснити ситуацію, приєднатись в проект, встигнути опублікувати тези на кількох конференціях. Бо без конференцій, без опанованих вет-лаб методів у вас будуть труднощі навіть з вступом на бюджет української магістратури. Якщо за gap-year встигнете опублікувати щось міжнародне (багато тез або статтю) — з’являться примарні шанси на міжнародне грантове фінансування.


Здорова альтернатива


Звісно, найкращий варіант: щоб і курсова, і дипломна були тим, чим вони і задумуються — констатацією реальної наукової роботи.

Реальна наукова робота — це безпосередня постановка методів та збір даних для вашої статті. Це важливо. Прийшовши в лабу, ви не маєте бездумно “набивати руку”. Ваша робота має збирати дані для підтвердження або спростування конкретної гіпотези. Кожен рік роботи має підтверджуватись статтею. Не в Nature, звісно, але в журналах з імпакт-фактором в ~2. І участь у конференціях, і поїздки на стажування та воркшопи. Всі ці штуки мають бути осмисленими, цілеспрямованими та об’єднаними спільною проблематикою. Якщо ви живете свій третій та четвертий курс так — то курсова/диплом пишуться як мемуари. Це по-перше. По-друге, лаба-лабі-лаба. Не усі лабораторії хороші. Не усі проекти — перспективні. Не всі наукові керівники — чесні люди.


Як обрати наукового керівника


“Яким має бути ідеальний науковий керівник” — сформувати важко, оскільки успішних сценаріїв багато. Прекрасним науковим керівником може бути як і ретельний науковий співробітник, так і відповідальний та суворий завідувач відділу. Навіть тріо “мікрошеф (аспірант попереднього покоління) + шеф (завлаб/старший науковий спіробітник) + ви (андерград/бакалавр/магістр/аспірант першого року)” може бути дуже вдалою комбінацією. Здорові наукові стосунки: шеф дає вам завдання та доступ до реактивів і обладнання. Ви сумлінно читаєте статті, опановуєте практичні лабораторні техніки разом з колегами, вчитеся робити wet- та dry-lab методи своїми руками. Використовуєте ці методи для встановлення відповідей на наукові питання, поставлені відділом. Свої спостереження та висновки записуєте — це і буде матеріалом для наповнення диплому та статтей.


Коментар від Віталіка Дашковського: Якщо вам доведеться поїхати, вас, як науковця, цінуватимуть, критикуватимуть та обиратимуть як за опубліковані матеріали, так і за практичні навички. З фокусом якраз на навичках. Наявність практичних навичок підтверджується співбесідою та опублікованими матеріалами. Опубліковані матеріали — результат набутих практичних навичок. Уроборос знову гризе свого хвоста.

Пам’ятаєте Леона Кіллера? Науковий керівник — це ваш Леон. А ви — його Матільда. Бігом передивлятися. Пам’ятаєте сцену їхнього знайомства? Приблизно так, в ідеалі, має виглядати ваше знайомство з науковим керівником. Ця людина проведе з вами більше 1000 днів спільної роботи. Потужний Леон може і буде вас захищати (дослівно!). Вона/Він відповідає за вашу роботу своєю репутацією (яка, звісно ж, є). Тож жодних овацій, щенячих посмішок та КРАЗів солодких обіцянок. Тест, презентація ідеї перед відділом, достеменне обґрунтування вашої ролі в проекті — якось так мають виглядати ваші “входини в наукову хату”. Чим більш радісним та ненапруженим пройде ваше знайомство — тим більше шансів, шо це підстава: або потенційний шеф неадекват і їй/йому абсолютно все одно, як ви працюватимете, або це пастка, яка закриється, як тільки ви узгодите усі формальності.

А от “маркери патології” — з року в рік, щоразу характерні.


Ознаки катастрофи. Класичні:

  1. Останній/ня аспірант/ка захистилися >2 років тому.
  2. Остання публікація >2 років тому.
  3. Робота у відділі не йде. Реактивів нема (ну, є: в неперебраних ящичках стоїть, закупорений ще у 1972, фенол). Обладнання нема. Контакти давно втрачені.
  4. Всі ваші ідеї вітаються, бо ні бажання, ні потужностей на власні давно нема.
  5. Ніхто, абсолютно ніхто на факультеті, де ви навчаєтесь, ніколи не чув про такого вченого.
  6. Вписатись в такий колектив — гірше, ніж одразу відрахуватись й поїхати на Десну.

Сценарій катастрофи №2, містичний

  1. Є лаба. Не відділ, просто лаба. Звісно ж, у одному з інститутів, а не в підвалі. Або в інституті в підвалі. Про лабу ви дізнались від когось з однокурсників або з загального чату.
  2. У лаби є “завлаб”. Саме ця людина привела вас в приміщення та провела першочерговий інструктаж. Чи навпаки: “завлаба” ніхто ніколи не бачив, але ви говорили з ним по телефону чи листувались через імейл, типу zavlab@protonmail.com.
  3. Ви прийшли. Лаба прекрасна: все є, від мікропіпеток до плазмід.
  4. Вам одразу дали просте завдання (навиділяти РНК, поставити форезів) й порекомендували звертатись з питаннями до колег, якщо раптом що.
  5. У лабі є кілька студентів.
  6. Ви спілкуєтесь і розумієте, що ваша робота з іншими студентами аж ніяк не перетинається. Поза межами методу, вони взагалі не розуміють суті вашого завдання.
  7. Режимність, це, звісно, добре, але вас ДУЖЕ сильно взйобують за неможливість прийти у конкретний день.
  8. Прохання написати вам рекомендацію або ігноруються, або рекомендації приходять підписаними іменами інших людей (працюєте ви з Дмитром Сергійовичем, а підписує вам рекомендацію умовна Надія Павлівна взагалі з іншого відділу або інституту).
  9. Вам або не дозволяють копіювати дані, або не пояснюють, з яким об’єктом ви працюєте. Або об’єкти щотижня різні.
  10. Відбувся аутсорс. Перспектива затриматись тут — до часу, поки вам не знайдуть заміну. Зібраних даних не вистачить навіть на диплом, не кажучи вже про офіційну статтю. Тікайте.
  11. Ну хоча б досвід отримали.

Навіщо вчитися та працювати в Україні, якщо можна одразу поїхати закордон?

Чому варто поїхати:

  1. Учаснику американської/європейської/японської групи трохи простіше публікувати результати спільної роботи.
  2. Величезна кількість визрілих дослідних груп, з усім необхідним обладнанням та зв’язками;
  3. Це не дуже важко: достатньо розсилати 3-5 особистих заявок керівникам дослідних груп щотижня — й уже за місяць-два ви будете знати, де вам можуть бути раді.
  4. Можна отримати грант і різко й суттєво покращити свої умови праці та проживання (якщо раптом, геніальний розум та сталева воля — то й увесь ваш крам). Міжнародні програми пропонують значно більш суттєву підтримку для талановитої молоді, ніж будь-які українські.
  5. Винятковим студентам будуть раді: це ефективна та дуже дешева наукова потужність.

Чому народ обирає не морочитись з науковою еміграцією

  1. Конкурс, конкурс, конкуренція. В першу чергу, ви конкуруєте з аплікантами з Китаю та Азії. В другу — з локальною молоддю (не дуже амбітною, але й місць не вагон).
  2. 1300 євро стипендії для Європи + відсутність вільного часу на іншу роботу — це ніщо. Як додає Віталік Дашковський, наш спеціальний кореспондент в Данії: ваш temporary residence permit може напряму забороняти підробіток. Тож підписався на 1300 євро — живеш на тисячу триста євро.
  3. Завжди є ризик вилетіти. Повертатись в Україну доведеться з колосальними часовими та фінансовими втратами.
  4. Можна вилетіти навіть після успішного завершення проекту. Наприклад, групу розформують або дослідження не продовжиться.
  5. Приємно бути PhD Student, оскільки ці витрати покривають фонди та грантові програми. Сутужно бути PostDoc’ом — оскільки це робоча вакансія, витрати на фінансування якої йдуть за рахунок установи.
  6. Зізнайся, ти боїшся вилізти в висококонкурентний жорстокий світ.

Коли можна відмовитись від хоча б однієї пропозиції з-за кордону і залишитись тут:

  1. У вас спрацьована команда в лабораторії. Статті пишуться, методи опановуються, обладнення оновлюється, вас ставлять співавтором — все добре.
  2. Сімейні обставини.
  3. Вдається поєднувати розвиток наукової кар’єри з “нормальною роботою”. За кордоном на це може бракувати часу як через об’єм навантаження, так і через навмисно побудований графік таким чином, щоб паралельно працювати ще десь було неможливо.
  4. У вас все прекрасно й тут.
  5. Менша конкуренція. В Україні у вас значно більше ризиків та перспектив.
  6. Глибокі системні порушення острівцевої кори, що ідентифікуються бажанням жити в Україні й читати Pulsarmag.