Нас дуже часто захоплюють фільми, серіали, та й загалом історії, що розповідають про життя наглухо відбитих негідників. Згадати того ж Декстера, Ганібала Лектера чи Пеннівайза. Здавалося б, подібні історії серійних вбивць можливі тільки у кривавих фантазіях авторів, що наковтались ЛСД. Але такі персонажі рідко народжуються без прототипів з життя. Вам відомо про “пригоди” Теда Банді, Джека-Різника або “нашого” Чикатило? Реальні люди, що колись тероризували свої міста або навіть цілі країни. І, завдяки одному дуже сміливому психологу, нарешті знайшлась причина їхньої спільної проблеми…

Факт: один з чотирьох в’язнів у тюрмах суворого режиму — психопат.

Кент Кіл — психолог, що з двадцяти трьох років почав їздити по в’язницях США та Канади, щоб дослідити явище психопатії. Одне за одним Кент зустрічав людей, що ніколи не вийдуть на волю через скоєні ними серії тяжких злочинів. І щоразу Кіл все більше дивувався тому, як спокійно його візаві розповідають про жорстокі розправи над незнайомими людьми, які опинилися не в тому місці, не у той час. І найбільш нетиповим було те, що свій “тур” Кент організував не заради фрік-шоу, не мав наміру представити ув’язнених нелюдами. Він усвідомлював, що психопатія – це тяжка хвороба, тож прагнув знайти спосіб вчасно її діагностувати, зменшити прояви та попередити наслідки.

Факт: у всьому світі нараховується більш ніж 29 мільйонів психопатів.

На час початку досліджень Кіла вже існували різноманітні психологічні поверхневі тести на виявлення психопатії у людей та дорослих. Він же пов’язав такі відхилення у психічному здоров’ї із аномаліями мозку. Спочатку ним проводились звичайні ЕЕГ. Пізніше ж він взявся за створення мобільного апарату для функціональної МРТ, щоб конкретніше описати проблему. Результати ЕЕГ продемонстрували дуже дивну активність мозку, що не була властива контрольній групі здорових людей. Пізніше було виявлено, що такі аномалії мозку психопатів концентруються у мигдалевидному тілі та гіпокампі — частинах лімбічної системи, що відповідають за керування емоційними процесами у мозку.

Факт: за оцінкою ФБР, у США понад 50 серійних вбивць досі перебувають на волі.

Психопати мають низький коефіцієнт емоційного інтелекту. Простіше кажучи: ну дуже великі проблеми із почуттями та емпатією. Ці хлопці (рідше — жінки) не здатні не тільки контролювати свої емоції, але й розпізнавати емоції інших людей. Якщо показати психопату картинки із яблуневим садом та зарізаною жінкою, його мозок реагуватиме однаково – ніяк. Це виявили за допомогою функціональної МРТ і надзвичайно великої вибірки ув’язнених психопатів. Це відрізняє їх вчинки від вбивств через ревнощі, пограбувань за нестачі коштів, зґвалтувань через сексуальні відхилення. Психопати скоюють свої злочини просто заради злочинів. Для них це на одному емоційному рівні з переглядом захопливого телешоу. Але це не їх провина — це відхилення у розвитку, що, можливо навіть передаються генетично. Тож, перш за все, важливо розуміти, що психопатія — це хвороба, що має чіткі прояви. Як саме розпізнати психопата у своєму сусідові чи новій привабливій знайомій? Подібні методики досліджуються ще з XVIII століття, тож ми систематизуємо і опублікуємо найприкладніші з них у наступній статті цього циклу.

Джерела:

  1. Про морфологію гіпокампу у психопатів
  2. Гіпокампальна асиметрія властива психопатам
  3. Збільшений об’єм префронтальної кори пов’язують з психопатією
  4. The Psychopath Whisperer: The Science of Those Without Conscience — Kent A. Kiehl, PhD