Neuralink — стартап Ілона Маска, завданням якого є розробка BMI (brain-machine interfaces). Минулого вівторка, 16 липня, о 20:00 за тихоокеанським часом, учасники стартапу зібралися на презентації, на якій і розповіли про результати своєї діяльності за останні два роки.

Коротко: вони зробили N1 sensor, N1 implant, The Link, унікальний дизайн електродів стимуляції та реєстрації, а також робота, за допомогою якого можна провести імплантацію цих девайсів.

Практичні деталі

N1 sensor — чіп висотою 4мм та діаметром 8мм. Сенсор складається з 3072 гнучких електродів реєстрації та стимуляції (об’єднані в 96 тредів, розмір треда — 4-6 мікрометрів, зона захоплення — 60 мікрометрів)) операційного підсилювача, фільтра, аналогово-цифрового перетворювача, кастомного процесора. Разом з ізоляційною полімерною капсулою N1 Sensor становить N1 implant. Один N1 Implant може сприймати до 20 000 сигналів (спайків) на секунду. Для “захоплення” однієї півкулі потрібно 4 такі сенсори та The Link. 3 сенсори розміщують в моторну кору, один — в соматосенсорну.

The Link — вайрлес-хаб для N1 implant. Також має батарею і блютус-адаптер для зв’язку зі смартфоном та іншою технікою.

Робот — об’єднання мікроскопа, ультра-тонкої голки (діаметром 24 мікрометра — це половина розміру синаптичної щілини) та маніпулятора, за допомогою якого можна безболісно вводити треди в мозок, оминаючи глію та капіляри. Прецезійна здатність робота — 1 мікрометр. Швидкість введення тредів — 6, тобто 192 електроди в хвилину.

Перші клінічні дослідження — вже наприкінці 2020-го.

Застосування

Навіщо це все? В рамках першого продукту — для управління клавіатурою, мишкою, смартфоном без застосування рук ¯_(ツ)_/¯ . Насправді ж, за допомогою цієї технології можна контролювати не лише мишку, а й голод, хронічний біль, тремор, епілептоформну активність, а, можливо, навіть пам’ять та математичні здібності.

Сам Ілон казав, що один N1 Implant можна ввести під шкіру через 2мм надріз. Однак, аби зафіксувати імплант у черепній коробці, у ній треба зробити діру розміром 8-мм, яку й перекриває чіп. За словами президента компанії Neuralink, Макса Ходака, реалістично у черепі можна комфортно розмістити до 10-ти таких чіпів.

Робота

До речі, на момент написання статті, на сайті стартапу представлено аж 5 солодких вакансій для біологів: Animal Care Specialist, Neuroscientist, Research Associate (Biochemistry), Research Scientist, Surgical Technician. Корисно навіть з точки зору огляду вимог, представлених для спеціаліста, що бажає працювати в конторі такого рівня.

Джерела

  1. Повне відео [for aspiring Neuroscientists]
  2. Скорочена версія [для любителів кіберпанку]
  3. Короткий монтаж без магії [для ділових ковбасок]
  4. Jobs: Neuralink