Перша половина 2020-го породила не лише суцільні розчарування, але декілька специфічних досліджень поведінки людей в умовах ізоляції. Результати цих досліджень цілком очікувані та підтверджуються попередніми науковими даними: неможливість сховатися від стресу, самотність та постійне висиджування вдома додають не здоров’я та продуктивності, а зайвої ваги та психологічних проблем. Тепер — офіційно.

Ось що вдалося довідатись науковцям:

  1. Непевність, фінансові проблеми та «звичайні» хронічні захворювання в умовах пандемії однозначно призводять до підвищених рівнів стресу та бажання їсти [1].
  2. Ізоляція дійсно сильно шкодить психічному здоров’ю: ознаки депресивних розсладів та хронічна тривожність суттєво загострюються як у медиків, так і у решти громадян [2], [3].
  3. А вже в свою чергу, загострення тривожності та депресивних розладів призводять до стрімкого набору зайвої ваги [4], [5], [6].
  4. Сам факт тривалої ізоляції — також чинник підвищеного ризику набору зайвої ваги. І у людей, і у тварин: [7], [8], [9];
  5. Стрес через роботу з дому, а також лінь готувати здорову їжу самостійно (до улюбленого глютен-фрі-веган-преміум кафе ще ж треба дійти, так) — це також підтверджені чинники ризику тривожності та переїдань, популярні в сезоні зима-літо 2020-го [10];
  6. Коли людям нудно — вони їдять [11]. Andrew B Moynihan та решта авторів «Eaten up by boredom: consuming food to escape awareness of the bored self» знають про це з 2015-го, а нам, любителям сіросонячних бетонних коробок, достатньо пригадати будь-яке родинне застілля з періоду 1970-дотепер.
  7. Як не розпухнути в умовах закритого космосу власної кімнати, ми вже розповідали в окремій статті [12].
  8. Оскільки зали та спортивні майданчики позакривалися або працюють з суттєвими обмеженнями, цілі групи людей вимушено перестали займатися спортом. Це створило окремий тренд на «лінивий лайфстайл» [13].

#Висновок: Карантин 2020-го офіційно можна назвати причиною загострення тривожних та депресивних розладів, зайвого стресу, зірваних тренувань та самотності.

#Джерела:

  1. Stress, cortisol, and other appetite-related hormones: Prospective prediction of 6-month changes in food cravings and weight
  2. The psychological and mental impact of coronavirus disease 2019 (COVID-19) on medical staff and general public – A systematic review and meta-analysis
  3. COVID-19 pandemic and mental health consequences: Systematic review of the current evidence
  4. Depressive Symptoms Are Associated with Weight Gain Among Women
  5. Depression and anxiety: their predictive function for weight loss in obese individuals
  6. Depressive and anxiety disorders: Associated with losing or gaining weight over 2 years?
  7. Reciprocal Prospective Relationships Between Loneliness and Weight Status in Late Childhood and Early Adolescence
  8. Metabolic Effects of Social Isolation in Adult C57BL/6 Mice
  9. Social isolation affects the development of obesity and type 2 diabetes in mice
  10. Nutritional recommendations for CoVID-19 quarantine
  11. Eaten up by boredom: consuming food to escape awareness of the bored self
  12. Як не розпухнути, сидячи вдома
  13. A tale of two pandemics: How will COVID-19 and global trends in physical inactivity and sedentary behavior affect one another?