Якщо останні події й тривале замикання вдома дозволили вам переосмислити свій лайфстайл та життєві цінності у бік “загострення інтроверсії”, то цей гайд буде корисним для вас і опісля зняття карантину.

Добовий максимум спожитого

Отже, поїхали. Перше поняття, яке дозволить вам не пухнути за будь-який обставин — адекватне розуміння добового максимуму калорій. Казкові 2000 ккал, розрекламовані кожною упаковкою як “рекомендоване середнє добове значення” — це таки дійсно й дослівно середнє значення: і для вантажника Петра, і для балерини Ксенії (активність, м’яко кажучи, не менша), і для 10-річного футболіста Василька, і для бородатого кодера Валерія [1]. У ці 2000 ккал враховується не лише БРМ (базальний рівень метаболізму, себто витрата калорій на абсолютних мінімалках: лежиш, думаєш, дихаєш і витрачаєш 800-1200 ккал [2], залежно від росту й поточної ваги), а й передбачена непогана така фізична активність: щонайменше 450 ккал або еквівалент пройдених 10 км (приблизно 16 000 кроків) [3]. Про активність ментальну: велика кількість досліджень вказує на те, що мозок практично завжди грузить свої обчислювальні потужності на повну: і тоді, коли ми активно працюємо над домашкою з математики чи свіжим скриптом, і тоді, коли “розслаблено й без напряга” серфимо картинки в своє задоволення [4. Тобто “високе ментальне навантаження” не дає вам метаболічного права “поїсти вволю, я ж работал”. Випийте води й поспіть, пройде [5].

Хоч джерело #4 доводить, що The metabolic activity of the brain is remarkably constant over time, є, звісно, опубліковані спостереження від науковців, які кажуть, що у різних людей одна і та ж активність забирає різну кількість енергії [6].

Режим кімнатного космонавта:

Якщо хочеш наїдати 2000 ккал — треба подумати одразу, де і як в умовах дому ти витрачатимеш свої 500 ккал. Є гантелі та штанга? Чудово: силові тренування, хоч і травматичнонебезпечні, але витрачають значно більшу к-сть ккал/одиницю часу, бо чинять сильний стрес, заганяють вас в кисневий борг та активують велику к-сть клітин [7]. Біг, скакалка та ходьба на місці — не настільки стресові заняття, але, щоб зігнати достатньо кіло-калорій, терпінням доведеться запастись [8].

А що якщо мені взагалі впадлу додавати спорт у свою рутину?…

Вихід є! Можна спокійно не займатися спортом і досить добре тримати форму, якщо одразу викинути 500-600 ккал з свого добового максимуму спожитих ккал [9]. Звісно, без навантаження, м’язи втрачатимуть тонус (а в потилиці та на животі можуть навіть добряче атрофуватися) [10], але, в режимі такого обмеження, вага дійсно набиратися не зможе [знову 9].

Що та як їсти, щоб не зійти з глузду

Різке калорійне обмеження від звичного (коли ще було звичкою виходити на вулицю й рухати ніжками) може створити стрес, особливо для любителів жувати компульсивно. Як бути, що робити? Як не почати напихатися булками, сидячи в компанії бетонних плит хрущовського періоду? Дуже просто: розслабитись і напихатися. Але напихатися не булками й цукерочками, а їжою з низьким глікемічним індексом, мінімумом жиру (100 грам сала — 400 ккал, сиру — 250 ккал, ggwp вашій добовій нормі) та, бажано, великою кількістю клітковини та ще досі живих ферментів [11]. Що ж це за супер-фуд і скільки він може коштувати? Це огірки, рєбята [12]. У них великий вміст води, клітковини та вічноживих ферментів [13], бо у нашій культурній традиції, хвала Велесу, прийнято їсти їх сирими. Капуста та редька також були б хорошими кандидатами до вживання, але у них накопичується космічна кількість продуктів хімічних добрив [14]. Через свою морфологію, метаболічна система ні капусти, ні редьки, не може впоратись з нітритами, оскільки у тих частинах, які ми вживаємо у їжу, фотосинтетичні процеси практично не відбуваються — у їх коренеплодах мінімум хлоропластів. У рослини огірка такого барахла не трапляється: усі плоди самостійно й активно займаються фотосинтезом, нітрат-редуктаза працює на славу [15], [16]. Сповнена каротином та хромопластами морква у якості безпечного “філлера” (заповнювача пуза) не підійде, бо солодка, як чорт [17].

Робимо харчування повноцінним

Огірок — не панацея. Нам досі потрібні незамінні амінокислоти та жири, а без сахаридів і тупняк настане, і настрій погіршиться [18]. Що ж робити? Підписуйтесь на фітоняшок в інсті))00 Нічого нового: цукристі вуглеводи краще брати з каш: гречки, нешліфованого рису — таких культур, у яких і клітковини багато, і солоденького достатньо. Ви зможете з’їсти великі порції цих продуктів без особливого гіперглікемічного кризу та навантаження на інсулінову систему [19]. Щоб не давитися одними огірками, робіть собі боули з шматочками м’яса, кашою-льоном-кунжутом та, власне салатом. Боули — штука класна і краща за “спершу борщик, потім бульбу з м’яском і компотик”, оскільки забезпечить ідеальну й безпечну для травлення консистенцію хімусу [20]. Клітковина не дозволить небезпечним продуктами (таким як шматок випеченого трупа) довго знаходитися у вашій травній системі — а, отже, і проблем для імунної системи та стінок кишок менше, і з курочки користі більше.

Газовані напої, кола, інсулін

Що робити з колою? Хочеться кисленького-солоденького, але ж чистий цукор! З зеро-лайт варіантами також нічого не зрозуміло: ну, а раптом барвники-підсолоджувачі-онкологія? Ау, Люди Пульсара, що робити?

Відповідаємо: в питаннях терапії від ожиріння — пити колу зеро можна, якщо взяти один нюанс до уваги. Колись я дуже довго сперечався стосовно цього питання з Іваном, головним редактором BioHYPE, https://t.me/BioHYPE, й ми говорили про те, що, теоретично, мав-би бути якийсь нейро-ендокринний пасвей між “відчуттям солоденького на язику” та тріггером виділення інсуліну підшлунковою. Ну, а далі, буцім-то, ясно: виділився інсулін — глюкозу в клітини загнав, надлишкова глюкоза в ТАГ перетворилася — ми розжиріли на декілька мікрон. Івану вдалось мене переконати, такий нейрометаболічний каскад дійсно є [21]. Доведено: відчуття солодкого смаку призводить до підвищення плазматичних рівнів глюкози. Згадайте про цей факт, коли подумаєте, що “ну від зеро-коли додаткової глюкози у вашій системі нема і, як висновок, навіть якщо від підсолоджувачів інсулін забуяє, то заганяти в ТАГ все одно буде нічого”.

Фаст-фуд і Мак-Кряк

Чи здорово замовляти їжу з доставкою? Що робити з цими всіма big fat börgörs? Так! За промокодом pulsarmag… Жартуємо) Про промокод жартуємо. У нас нема спонсорів. Але, всього за 30 грн/місяць, ви можете стати нашим найголовнішим спонсором на Патреоні: https://www.patreon.com/pulsarmag .

Стосовно фастфуда: основна метаболічна небезпека фастфудів: пересмажені в літрах масла (величезний потенціал для вільних радикалів, які навалять вам дірок у геномі [22],[23] величезні дози вуглеводів (трігер інсуліну) [24]. Комбо! Смажена картоха — реально небезпечна. Шо з мака, шо з бабусиної пательні. Стосовно просмаженого м’яска у булочках: все зовсім не так страшно. Це просто розморожене смажене м’ясо. У просто, як зазвичай, солодкій білій булочці. З соусом, у якому також купа цукру. В принципі, якщо з’їсти такого 500-ккалорійного біг-монстра зранку, в обід зробити зарядку або нічого не їсти, а ввечері бахнути 1%-кефірчику з огірковим салатом — ви аж ніяк не створите собі метаболічного стресу. Тільки не робіть такі сніданки регулярними [25].

Бережіть себе та нічого не бійтесь. Ми з вами.

Джерела

  1. Calorie Estimation in Adults Differing in Body Weight Class and Weight Loss Status
  2. Best Fitting Prediction Equations for Basal Metabolic Rate: Informing Obesity Interventions in Diverse Populations
  3. Total daily energy expenditure is increased following a single bout of sprint interval training
  4. Appraising the brain’s energy budget
  5. Water for Thought: Is There a Role for Aquaporin Channels in Delirium?
  6. Does the Brain Use More Energy During Particular Activities?
  7. Interpreting energy expenditure for anaerobic exercise and recovery: an anaerobic hypothesis.
  8. Effects of aerobic exercise on energy expenditure and nitrogen balance during very low calorie dieting.
  9. Body Composition Changes in Weight Loss: Strategies and Supplementation for Maintaining Lean Body Mass, a Brief Review
  10. Exercise Preserves Lean Mass and Performance during Severe Energy Deficit: The Role of Exercise Volume and Dietary Protein Content
  11. Incorporating food addiction into disordered eating: the disordered eating food addiction nutrition guide (DEFANG)
  12. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber.
  13. Health benefit of vegetable/fruit juice-based diet: Role of microbiome
  14. Nitrate Poisoning due to Ingestion of Cabbages (Brassica oleracea var. capitata L.) (Brassicaceae) in Kitui County, Kenya
  15. The complex character of photosynthesis in cucumber fruit
  16. Modulation of nitrate reductase activity in cucumber (Cucumis sativus) roots.
  17. Chemical composition, functional properties and processing of carrot—a review
  18. The Effects of Low-Carbohydrate Diets on Psychosocial Outcomes in Obesity/Overweight: A Systematic Review of Randomized, Controlled Studies
  19. Fagopyrum tataricum (Buckwheat) Improved High-Glucose-Induced Insulin Resistance in Mouse Hepatocytes and Diabetes in Fructose-Rich Diet-Induced Mice
  20. Dietary fibre as functional ingredient in meat products: a novel approach for healthy living — a review
  21. Relationships between insulin release and taste.
  22. Free radical-induced damage to DNA: mechanisms and measurement,
  23. Fruit and vegetable and fried food consumption and 3-(2-deoxy-β-D-erythro-pentafuranosyl)pyrimido[1,2-α]purin-10(3H)-one deoxyguanosine adduct formation
  24. Potatoes Consumption and Risk of Type 2 Diabetes: A Meta-analysis
  25. Fast Food Pattern and Cardiometabolic Disorders: A Review of Current Studies