Хліб та булки, що містять пшеницю, небезпечні не “тому що ГМО” (і воно теж, але не це страшно [1], а тому що вони — це дуже легкодоступний, дешевий та розповсюджений продукт. Якщо заборонити собі “їсти хліб та булки” — ви сильно прокачаєте своє тіло уже завдяки тому, що витратите на пошук здоровіших харчів дуже і дуже багато сил та енергії. Основних загроз дві. Перша: у нашій культурі переважна більшість людей не сприймає хліб за повноцінну страву, а їсть його разом з гарніром, компульсивно, не зважаючи на кількість грамів спожитого: з’їсти 100-200 і навіть 300 грамів хліба, на додачу до основної страви, легко. А це — зайва 1000 калорій [2]. Тиждень такого раціону — і ви набрали додаткове кіло чистого жиру [3]. Друга: всередині тіла шматки хлібо-булочних виробів перетворюються на “густу солодку жижу”, яка пригнічує імунітет та слугує прекрасним субстратом для розмноження патогенної мікрофлори [4]. Helicobacter pilori, Mucispirillum__, _Bacteroidetes та Akkermansia, наприклад. А це — прямий шлях до запалення кишечника та виразок [5]. Чому так відбувається? Бо хліб — це 80% чистого цукру. Тобто, всього-навсього, очищений від усіх мікроелементів та антиоксидантів пшениці, крохмал. А крохмал — полімер глюкози. По-друге, окрім пшеничного крохмалу, в хліб щедро навалюють і просто рафінованого цукру, бо “люди так люблять”. На “мікроелементи та вітаміни в хлібі”
спокушатися не варто: мікроелементи масового хліба перебувають у складів сполук оксидів: тобто у своїй найдешевшій та абсолютно небіодоступній для людини формі. Не знаю, чи можна назвати пісок зі стелі промислової пекарні “мінеральною добавкою” [6].

Поради для людей, які не можуть перестати їсти хліб:

  1. Якщо ви дуже чутливі до низьких концентрацій цукру в крові і вони загрожують вам запамороченням або втратою свідомості — замініть хліб на цільнозернові злакові вироби. Відносно хліба, вони коштують нереально дорого: компульсивно напихатись преміум-коржиками не вийде, а рівні цукру якраз знаходитимуться в рамках прийнятної норми [7].
  2. Якщо ви живете стресовим та непевним життям з купою несподіваних викликів та, як наслідок, обираєте їсти хліб бо “це швидко: врізав, з’їв, заспокоївся”, то необхідно зробити 2 речі. Перша: вголос запитайте себе: “Чому я напихаюсь саме хлібом? Це ж не корисно. Та й не те шоб дуже смачно.” Друге — замініть хліб на свіжі салати з помідорів-огірків-перцю, зі спеціями, без солі, без олії. Можливо, з краплинкою виноградного оцту. Ціна — аналогічна. Рецептори кайфують. Голова освіжається. Як позбавитись хронічного стресу — читайте тут [8].
  3. Якщо ви просто любите жувати компульсивно, то радимо вживати зелені, мариновані у своєму соку, оливки з кісточками. Сиров’ялені — теж норм, якщо вам так смачніше. Кістки з’їдати не треба, а от ретельно та уважно пережовувати, забираючи з них м’якіть — дуже медитативно, розслабляє та заспокоює. Аромат оливок додатково створює настрій та відволікає від стресу, а також має купу дієтичних бенефітів [9].
  4. Трохи більш екстрим-варіант попереднього пункту: можна жувати маринований гострий перець халапеньо. Разом з насінинами. Він не те щоб “дуже гострий”, але “досить гострий”. Дає моментальну стимуляцію рецепторів, очищає думки та добряче відволікає від “дурки на удальонкє”.
  5. Для бутербродів, сандвічів та бургерів можна спробувати “формат спрінгролів”. Тобто використовувати в якості основи замість хліба шмат соковитого салату.
  6. Екстрим-варіант: кето-дієта. Підходить не усім, має свої загрози — це ми теж ще публічно проаналізуємо. Але, як факт: якщо ви відмовитесь від усього, що неприховано містить рафіновані вуглеводи, ваше тяга до солодкого системно послабиться. І, в першу чергу, зникне бажання їсти хліб. Збалансований та більш універсальний варіант “кето” — сидіти з калькулятором та вираховувати, щоб споживання вуглеводів у раціоні не перевищувало 40 грам/добу [10], [11].

Джерела:

  1. Human Health Effects of Genetically Engineered Crops
  2. Relationship between bread and obesity
  3. Weight Loss Composition is One-Fourth Fat-Free Mass: A Critical Review and Critique of This Widely Cited Rule
  4. Gut microbiota and systemic inflammation changes after bread consumption: The ingredients and the processing influence
  5. Role of food in environmental transmission of Helicobacter pylori
  6. Cytotoxicity, Intestinal Transport, and Bioavailability of Dispersible Iron and Zinc Supplements
  7. Total, Added, and Free Sugar Consumption and Adherence to Guidelines in Switzerland: Results from the First National Nutrition Survey menuCH
  8. Позбавитись стресу — Pulsarmag
  9. Nutraceutical effects of table green olives: a pilot study with Nocellara del Belice olives
  10. Long-term effects of a ketogenic diet in obese patients
  11. A low-carbohydrate, ketogenic diet to treat type 2 diabetes