Спалах епідемії дав усім матусям, wannabe-ЗМІ та кухонним вірусологам достатньо часу, щоб якслід нагенерувати контенту за тегами #карантин, #вірус #COVID19 та все таке. Біолог та наш новенький співавтор Яся Бухонська прокоментувала перелік найбсурдніших вірусо-імуно-порад, що шеряться фейсбуками-інстаграмами українців.

Далі: наш перелік 7-ми епічних НЕ.

Про імунітет

Не треба форсовано підвищувати імунітет будь-яким способом. Ще раз: імунітет - це не тісто на паску, не вартість долара і не новобудова за вашим вікном. Імунітет ніяк не піднімається - ані за допомогою часнику, цибулі, лимонів, імбиру, олії чорного тмину, соди, риб’ячого жиру, будь-яких вітамінів, харчових добавок, суперфудів, ані з допомогою аптечних препаратів. Ніякі “індуктори синтезу інтерферонів” та “активатори клітинного імунітету” не підвищать нічого, окрім статків виробника [1].

Про модні ліки

Не варто купувати будь-які “новомодні” ліки, про які ви прочитали в інтернеті, у знайомих на Facebook або у Viber, про які сказав по телевізору Дональд Трамп, як і всі інші препарати, про які немає жодного слова в рекомендаціях ВООЗ. Усі лікарські засоби, серед яких і хлорохін, і ремдезівір, і азитроміцин, на сьогодні є виключно експериментальним лікуванням, яке використовується виключно в рамках клінічних досліджень, здебільшого, у тяжких випадках [2], [3]. Більше того, самостійний прийом антибіотиків, за відсутності бактеріальної інфекції, підвищує ризик розвитку ускладнень та стійкості бактерій до антибіотиків. Повторюю ще раз: навіть якщо автор “рекламної публікації” препарату пише дуже переконливо, з використанням справжніх медичних термінів, посилається на якісь дослідження, досвід інших країн, пропонує схеми прийому препаратів, які треба “терміново купити” — у жодному разі цього робити не можна. Наслідки для здоров’я будуть непередбачувані й можуть загрожувати вашому життю.

Кип’ячений труп проти всіх

Не треба думати, що доречно пити гарячу воду/чай/бульйон аби вбити віруси, що, буцімто, “вмирають за температури +27”. Логічне обґрунтування та підґрунтя появи цього міфу взагалі незрозумілі, адже, по-перше, вірус себе чудово почуває навіть за +37 в нашому тілі. По-друге, внаслідок потрапляння у дихальні шляхи, “корона” одразу проникає в клітини епітелію, а не сидить і не чекає на ваше чаювання. Важливо: під час ГРВІ вживання достатньої кількості рідини є одним із основних методів лікування, тут згодиться будь-яка рідина, яка вам до вподоби. Не через чарівні сполуки або свою температуру, а просто тому, що вона підтримуватиме водний баланс організму. [4]

Домашній SPA-салон

Не варто робити гарячі обгортування, які радить якийсь там черговий секретний лікар. Мало того, що рушник, змочений у гарячій воді, може нагріти хіба що шкіру, і ніяк це тепло не вплине на легені (навіщо воно їм взагалі?), так ще й у людини з лихоманкою такі процедури можуть викликати погіршення стану. Особливо, якщо вона вже має хронічні проблеми зі здоров’ям. За підвищення температури тіла, доцільно провітрювати кімнату, вживати рідину і підтримувати температуру повітря +16-20, а не загортатися в ковдру або рушник з окропом. Нормально прочитати про це можна тут [5]

Молекулярна кухня

Купувати чи готувати за популярними відео засоби з атомарним киснем із перекису водню. Атомарний кисень - це вільний радикал, надзвичайно реакційноздатна молекула, тому термін її існування в умовах планети Земля надзвичайно короткий. Атомарний кисень у великій кількості наявний в атмосфері нижньої орбіти Землі (300–1000 км над поверхнею), і через свої властивості призводить до корозії корпусів космічних кораблів [6]. Якщо припустити, що ви дійсно вдихаєте або п’єте справжні засоби з вільними радикалами, разом із вірусами та бактеріями, ви вб’єте клітини та тканини власного організму. Спойлер: перекис водню може самостійно розпадатися на кисень і воду. На звичайний кисень, себто О2, а не атомарний [O].

Мамин сталкер

Не варто бездумно носити на вулиці чи в магазині респіратори FFP3. По-перше, від вірусів вони захищатимуть лише за наявності повного комплекту засобів біологічного захисту, включно з захистом очей. Очі залишаються воротами інфекції, тому жоден респіратор без захисту очей не буде ефективним. По-друге, респіратори FFP3 критично необхідні медпрацівникам, які щодня стикаються з цілком реальною загрозою інфікуватися. На превеликий жаль, через дефіцит респіраторів, медичні працівники не мають змоги їх не те що отримати безкоштовно, а й купити в магазині, адже через високий попит респіратори коштують дуже дорого. Простим громадянам, які виходять у магазин купити продукти, маску потрібно носити виключно для того, щоб вони не заразили інших людей, будучи безсимптомними носіями або в інкубаційному періоді.

Побутовий хімічний тероризм

Будь ласка, не треба купувати “антивірусні значки” з діоксидом хлору, який, між іншим, є дуже летким, надзвичайно токсичним та небезпечним газом. Також не треба накачувати себе гарячою водою з содою та лимоном, яка нібито “підлужнює” середовище організму й покращує імунітет. Ця теорія не має під собою жодного чіткого біологічного підґрунтя, хоч науковці давно й ретельно досліджують позитивні ефекти впливу соди на живі організми та ферменти [7]. Також не варто вірити в будь-які народні секрети й засоби, які нібито допомогають захиститися від вірусу: окрім повної неефективності або навіть шкоди для організму, вони ведуть до зниження пильності. Людина починає вірити, що її захищає чай, біологічна добавка, оксолінова мазь, прополіс чи що завгодно, починає ходити людними місцями, активно спілкуватися, рідше мити руки й менше слідкувати за безпечністю своєї поведінки.

Наприкінці хочеться порадити, що все-таки варто робити: читайте офіційні сайти МОЗ України, ВООЗ, CDC. На цих порталах збирається найновіша перевірена інформація. Усі інші джерела, які володіють черговими “унікальними та небаченими науковими проривами, Китай не хоче щоб ви це знали”, створюються виключно шарлатанами. Не дайте себе ошукати та бережіть себе!

Джерела

  1. Boosting the Immune System, From Science to Myth: Analysis the Infosphere With Google)
  2. Chloroquine and hydroxychloroquine in the treatment of COVID-19 with or without diabetes: A systematic search and a narrative review with a special reference to India and other developing countries
  3. Network-based drug repurposing for novel coronavirus 2019-nCoV/SARS-CoV-2
  4. Conventional and alternative medical advice for cold and flu prevention: what should be recommended and what should be avoided?
  5. Physiology, Temperature Regulation. University of South Alabama.
  6. CORROSION IN SPACE. Materials and Components Technology Division European Space Agency
  7. Vitamin C and sodium bicarbonate enhance the antioxidant ability of H9C2 cells and induce HSPs to relieve heat stress
  8. Канал Ясі, автора статті