Дисклеймер: дослідження вірусу та самої епідемії ще тривають, тож рано робити загальні висновки. Наша мета — остаточно пояснити, як та чому варто остерігатися новомодного вірусу, якщо “та у нього летальність нижча, ніж у сезонного грипу”. Захворів? Звертайся до лікаря, здавай ПЛР на “вірусну панель”. У нас тут не про самолікування.

Близьке знайомство

Всі знають наперед, про що сьогодні піде мова — першого ж слова в заголовку достатньо, аби перед очима у вас промайнула тонна новин з приблизно однією і тією ж інформацією. В статтях людей залякують страшними прогнозами, сюжетами та конспірологічними теоріями, а натовпу більшого і не треба, аби впасти в паніку та моніторити інформацію 24/7, а вона з’являється швидко, часто та на інформаційних ресурсах принципово різної якості. Ще в січні ми не знали, як назвати нововиявлений коронавірус, а зараз в кожному заголовку сільського вісника можна побачити 2019-nCoV. Остаточно: COVID-19 [Твітер ВООЗ]. Що ховається за цим набором знаків?

Загалом, все логічно: n — novel (новий) CoV — corona virus (коронавірус) 2019 — виявлений в 2019 році Так, ця назва не така страшна, як більш популярні імена героя всіх новин — “Уханьська пневмонія”, “Уханьський коронавірус”, “Біологічна зброя з Китаю!!!!” і так далі.

Морфологія та генетичне братство

Як його не називай, а головне — не забувати про суть: цей коронавірус, звичайно, має багато схожостей з іншими представниками коронавірусів. Наприклад, зі збудником тяжкого гострого респіраторного синдрому (ТГРС, він же SARS), близькосхідного коронавірусного респіраторного синдрому (БКРС, він же MERS) та навіть (так, дійсно): сезонного грипу [1]. Можливо, вчора в метро ви особисто “бачились” з коронавірусом, та тільки через якийсь ринок в Китаї ви нарешті дізнались, як його звати. Коронавіруси отримали свою назву через їхню структуру. Під електронним мікроскопом вони мають обрамлення, схоже на сонячну корону — звідси і їх назва (а не від тої корони, що носять монархи).

Фото коронавірусу, зняте на скануючий електронний мікроскоп, Wikimedia
Корона Сонця, NASA

Коронавірусні захворювання мають численні симптоми, серед яких: респіраторні симптоми, гарячка, кашель, задишка та проблеми з диханням. В деяких тяжких випадках, інфекція може спричинити пневмонію, тяжкий гострий респіраторний синдром, ниркову недостатність та навіть смерть [2].Поки що ми не знаємо нічого більш точного про ці захворювання чи про те, як вони впливають на людську популяцію.

Бульйон із рукокрилих

Ми знаємо, що цей новий коронавірус з’явився в місті Ухань, в Китаї, скоріше за все, з Уханьського ринку морепродуктів. В цьому місці деякі дикі види тварин продають нелегально. 28 з 41 перших зареєстрованих випадків зараження цим вірусом мали зв’язок з цим ринком. Тварини на продаж утримуються як живими, так і мертвими, між ними немає бар’єрів, і саме тому експерти впевнені, що це місце стало джерелом виникнення вірусу. Також є новини, в яких заявляють, що причиною став суп з кажанів, проте немає підтверджень на підтримку цієї теорії [3]. ВООЗ, тим не менш, надала інформацію про те, що вірус, скоріше за все, циркулював серед рукокрилих до того, як він мутував і став передаватися серед людей. Проте це ніяк не пов’язано з припущенням про суп з кажанів. Професор Guangxiang Luo з департаменту Мікробіології та Молекулярної Генетики Піттсбурзького Університету помітив, що є 90% подібність в генетичному коді між коронавірусом рукокрилих та 2019-nCoV. Це лише навіває думку про те, що кажани є джерелом хвороби. До того ж, професор Shou-Jiang Gao, інший дослідник департаменту МІкробіології Піттсбурзького Університету, каже, що 2019-nCoV міг також “прийти” і від змій. Кажани не були присутніми на ринку Хуаня, але влада вважає, що на ринку продавали живих змій для споживання людиною [4]. Варто зауважити, що ТГРС також був коронавірусом, котрий перейшов з кажанів на людину, хоча це вказує на те, що кажани є переносниками хвороб, а не на те, що 2019-nCoV буде таким же смертельним, як і тяжкий гострий респіраторний синдром.

Казки, в які не варто вірити

  1. Повітряні сушки для рук не “здувають” вірус з поверхні шкіри. Треба все ж ретельно мити руки, а не просто “подуть і най буде”.
  2. Не можна застосовувати ультрафіолетові лампи для дезінфекції шкіри. Ультрафіолет — небезпечна онкогенна річ.
  3. Обтирання тіла алкоголем та хлором теж вам не допоможуть. Проте, для дезінфекції поверхонь вони підходять.
  4. Посилки з Китаю — безпечні! Звісно, якщо ви не замовили собі хвору китаяночку.
  5. Ваші домашні улюбленці (ті, які зараз у вас в Україні) навряд чи можуть стати носіями саме цього коронавірусу. Загалом, зараз нема жодних підтверджень цього міфу, однак мити руки після ігр з котиком чи песиком — хороша ідея енівей.
  6. Ні, вакцинування від пневмонії не захистять вас від 2019-nCoV. Вони спрямовані проти інших збудників — бактерій Haemophilus influenza та пневмококів.
  7. Ні профілактичні полоскання горла, ні закапування носа, ні поїдання часнику, ні кунжутна олія не врятують вас. Змиріться, розслабтеся, довірте цю справу своїй імунній системі.
  8. Антибіотики не спрацюють.
  9. Їжте банани, якщо вам хочеться. Оновлюйте свої телефони, якщо вам треба.

Тотальна смертність

Насправді, коли ми порівнюємо уханьську пневмонію з іншими масштабними захворюваннями за останні 50 років, відсоток тих, хто помирає від неї, досить обмежений, принаймні поки що (надалі — лише зростатиме, шляху назад нема). Наприклад, ТГРС заразив приблизно 8000 людей і вбив близько 800 з них. БКРС заразилося близько 2500 людей, а загинуло — близько 800. Це рівні летальності 10% та 35% відповідно, тоді як 2019-nCoV інфікував 69 000 людей та 1600 убив станом на 16 лютого. Близько 10 000 вже одужали. Летальність — 2%. Еболою було інфіковано 35 500 людей, померло — 13 500. Летальність — 40%. [5] Майте на увазі, що, все ж статистику ТГРС, БКРС, Еболи і уханьського коронавірусу об’єктивно порівнювати взагалі не можна. Ебола циркулював з 1976 року, ТГРС — з 2002, а БКРС — з 2012. Тож ми маємо інформацію, зібрану за різні проміжки часу. Звичайно, Ебола забрав багато життів, проте йому знадобилось 44 роки, аби досягти таких цифр. Новий коронавірус був виявлений лише в грудні 2019 року, отже, смертність та загальне число інфікованих, знову ж, поки лише зростає. Проте не панікуйте — наймолодшій жертві інфекції було 36 років (за іншими даними - 34), більшість летальних випадків припадає на вік від 60 до 85 [6]. Ці пацієнти також попередньо мали супутні захворювання, часто хронічні. Якщо ви людина зі скомпрометованою імунною системою, ви, скоріше за все пильнуєте, аби не захворіти будь-чим, і ця хвороба є такою ж небезпечною, як і будь-яка інша. Для здорових людей це буде лише карантином довжиною в пару тижнів і мінімум небезпеки.

Слухайте маму ВООЗ

Враховуючи все це, 30-го січня ВООЗ вирішила оголосити надзвичайну ситуацію міжнародного значення з питань здоров’я [7] “Досі можливо припинити розповсюдження епідемії за умови, що країни встановлять належні заходи вчасного виявлення вірусу, ізолюватимуть та лікуватимуть випадки захворювань, відслідковуватимуть розповсюдження та встановлюватимуть належні міри соціального дистанціювання”. Ця декларація “сповнена духом підтримки та розуміння Китаю, його народу та дій, які вжив Китай на передових лініях спалаху хвороби”. Серед таких заходів — конструювання нової лікарні, збудованої за термін 10 днів та карантини, які були оголошені в ряді міст та охоплюють близько 46 мільйонів людей. Для порівняння — це більше, ніж все населення Канади! Вкотре Китай б’є нові рекорди, адже це справді найбільший карантин в історії людства.

Ситуація, звичайно, серйозна, проте серйозно != катастрофічно. Бережіть себе та своїх близьких — не довіряйте некомпетентним джерелам інформації. Я рекомендую прислухатися до порад таких організацій, як ВОЗ, міністерство охорони здоров’я Канади, Американський CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Майже всюди пишуть приблизно той же туторіал по виживанню: Ретельно мийте руки з миючими засобами як мінімум 20 секунд (правило 5 секунд, тільки навпаки, бо мікроорганізми ж дуже пунктуальні істоти) Уникайте контакту з хворими людьми Не чіпайте слизові оболонки вашого тіла до того, як виконали пункт 1 [8], [9] Звучить дуже просто, однак це може врятувати ваш час, гроші, та здоров’я. Ще більше радує те, що ці прості дії зменшать ризики захворіти не лише коронавірусом, а й багатьма іншими захворюваннями, які, до того ж, можуть бути ще страшнішими… адже всі чомусь ігнорують грип, який інфікував близько 15 000 000 людей (!) та вбив 8000 (!!) за період з жовтня 2019 (!!!) року. І це лише в США.

В остаточному підсумку варто сказати, що 2019-nCoV дійсно небезпечний, і не тому, що він є надзвичайно смертельним, як інші синдроми від коронавірусів чи грип, а тому, що він ще має потенціал стати справді страшним. Щоб такого не сталося, нам варто більше піклуватися про своє здоров’я та не піддаватися паніці.

Джерела

  1. Coronaviridae Taxonomy. Family. Distinguishing features
  2. World Health Organisation. Topics. Coronavirus
  3. Bat soup, dodgy cures and ‘diseasology’: the spread of coronavirus misinformation
  4. New coronavirus may have started in bats. But how did it hop to humans?
  5. How the new coronavirus compares to SARS, MERS, Ebola and other diseases
  6. The Age, Sex and Symptoms of China’s Coronavirus Victims
  7. World Health Organisation: International Health Regulations Emergency Committee on novel coronavirus in China
  8. Government of Canada: Coronavirus infection: Prevention and risks
  9. Centers for Disease Control & Prevention: COVID-19
  10. Твіттер World Health Organisation

Для найдопитливіших

Масочка ж врятує та захистить від усього, так? Сюрприз: ні. 20 хвилин в щільному автобусі з Троєщини — таке ж випробовуння для імунки, як найт-аут в клубах Паттайї чи тиждень стажування в кращих лабах провінції Вухань.