Напевне, не існує людини, що ніколи не бачила презерватива. Як мінімум, у всіх був однокласник, що надував його, наповнював водою та кидав у перехожих. Словом, використовував як-завгодно, окрім як за призначенням. Презерватив є найпоширенішим та найдоступнішим засобом контрацепції, але не єдиним. Насправді, альтернатив чимало: внутрішньоматочні спіралі, гормональні контрацептиви, радикальніше — стерилізація або вазектомія, тощо. Ще одним популярним методом контрацепції є перерваний статевий акт. Прихильники кажуть, що їм до душі відчуття безмежної єдності та драйву. Пересічний люд вдається до цього, коли “забули купити”, а окрема каста шанувальників вважає, що це дійсно гарний спосіб запобігти небажаній вагітності.

Міфи запліднення

Навколо запліднення є безліч міфів. Існує думка, що як тільки менструація закінчилась, жінка одразу стає фертильною. Такий собі птах фенікс: ось згорів, а тут — полетів. Але це не так. Зараз буде коротенький екскурс до жіночого світу. Потерпіть трошки та дочитайте — нічого складного, окрім назв.

Шлях самурая

Менструальний цикл триває зазвичай 28-35 днів і за цей час із яєчника вивільнюється одна яйцеклітина, яка або заплідниться, або загине протягом одного дня у матці. Яйцеклітина прямує до матки, де недовго чекає на сперматозоон (всього 24 години). Якщо за цей період вона не зустрінеться зі сперматозооном, вона відімре. Ця доба і називається “періодом овуляції” і протягом цього часу цервікальний слиз безперешкодно пропускає сперматозоони. У інші ж дні рідина не дає їм потрапити до матки. Справа в тому, що слиз складається з глікопротеїнів, що формують дрібні пори, які створюють бар’єри для сперматозоонів. Проте, під час овуляції слиз стає рідкішим, а пори більшими — для сприяння проходження сперматозоонів у маточну трубу.

Математика сексу

Виникає питання: чому ж тоді всі вважають, що перерваний статевий акт — ненадійний метод контрацепції? Нехай жінка вирахує, коли в неї має настати овуляція (за 28-денного циклу, зазвичай це 14-ий день) і не буде займатися сексом цього дня. Теоретично, можна ж навіть не перериватися в кінці — скаже наївний “математик”. Все просто? Ба ні! Виникає стільки “але”, що задоволитись лише цією інформацією для попередження вагітності не вийде.

Найочевидніше — організм людини не піддається програмуванню, не можна прописати в “коді”: “Овулюй на 14 день менструального циклу”. Збої бувають доволі часто, особливо в актуальних реаліях: поганий екологічниій стан, стреси, розлади харчової поведінки та циркадних ритмів. І навіть у жінок лісів Амазонки бувають періодичні збої, які лікарі вважають цілком нормальними.

Вагінальна емпірика

Чи є способи визначити овуляцію? Окрім календарного, який, як ми засвідчились, не дає точної інформації, є метод визначення етапу циклу за цервікальною рідиною. Раніше ми розібрались, що властивості слизу змінюються в залежності від фази циклу: рідкий – під час овуляції. Густий — у інший час. Тож, за характеристикою слизу, можна визначити етап. Але і тут не все просто: у деяких жінок слиз може бути доволі рідким протягом всього циклу. Для них цей метод є ненадійним.

До речі, ходять плітки, що сперматозоони можуть жити довго поза статевими органів чоловіка. Це правда — до 5 днів сперматозоон може жити у піхві, якщо у жінки незабаром овуляція. У інших фазах циклу сперматозоони швидко помирають.

Передсім’яна загроза

“Це все не має значення! Овуляція, не овуляція, я точно встигну витягнути до настання кінця”, — може заперечити самовпевнений хвалько. Можливо, інший голос на це скаже: “А як щодо твоєї передсім’яної рідини? Схоже, там може плавати купа сперми”. І тут саме час зануритись вже у чоловічу анатомію.

У чоловіків є так звані куперові залози, протока яких відкривається до уретри (сечовідного каналу). Куперові залози розташовуються анатомічно відокремлено від сім’яників, мають окремий вихід в уретру і з потоками сперми не перетинаються. До уретри також впадають і протоки сім’янників, по яким вивільнюється сперма. Тепер зрозуміло, що це геть різні утворення. Але навіщо потрібні куперові залози? Під час збудження, вони виділяють секрет з лужною реакцією, що захищає від дратування сечею слизової оболонки сечовідного каналу, допомагає вивести її залишки. Також цей екскрет діє як лубрикант та допомагає змастити уретру для полегшення проходження сперматозоонів крізь нього. Але, поки що, сперма тут ні до чого. Отже, ми захищені? Загалом — так. Від передсім’яної рідини не вагітніють. Але єдиної спільної думки у медиків щодо цього немає, оскільки важко зібрати медичну статистику. А тут прошу звернути увагу: якщо у пари це другий статевий акт поспіль, то частина сперматозоонів залишається у сечовивідному каналі. Тож, разом із “другою партією” передсім’яної рідини, стінки матки вимаже також і еякулят (сперма). Щоб такого не трапилось, перед другим статевим актом треба помочитися, а також промити пеніс.

Де правда?

Все ще пам’ятаєте того впевненого хлопця? Здається, в суперечці він виграв. Аж тут в гру вступає статистика! Для визначення ефективності методів контрацепції використовують індекс Перля. Цей індекс дорівнює кількості незапланованих вагітностей на 100 жінок протягом одного року. У хіт-параді контрацептивів, перерваний статевий акт знаходиться на перед-передостанньому (третьому від дна) місці з індексом 18. Так, для стерилізації цей індекс дорівнює 0.1, а для чоловічого презервативу — від 2 до 20 (в залежності від коректного підбору та правильності використання). Чому ж у перерваного статевого акту такий страшний індекс? Банально — можна не встигнути. Або хлопець не зможе себе перервати у процесі. Чи в кульмінаційний момент фраєра схопить спазм (чому б і ні — і не таке буває).

Дисклеймер

Тож, перерваний статевий акт як засіб контрацепції має право на існування, але потрібно тримати в голові ризики та добре зважити всі “за” та “проти” його використання. Перерваний статевий акт не захищає від жодного захворювання, аборти можуть приводити до безпліддя, а “шановні судді, я не встиг” — не підстава для невиплати аліментів.

Джерела

  1. Спільнота YourFertility
  2. FACTORS IN HUMAN FERTILITY AND THEIR STATISTICAL EVALUATION
  3. Everything you need to know about ovulation
  4. Short Communication: Does Preejaculatory Penile Secretion Originating from Cowper’s Gland Contain Sperm?