Питання супер-спірне, оскільки індивідуально-правильна відповідь на нього дуже залежить від поточних цілей та мотивації.
Почнемо з мінусів:
- Сніданок заважає автофагії та ефективному менеджменту організмом ресурсів, отриманих за попередній день (1).
- Люди, що снідають, з’їдають на 10% більше за реально необхідні денні енерговитрати (медіана — 259.79 зайвих kcal/день) (2).
- Ранні прийоми вуглеводної їжі сприяють емоційній нестабільності та падінню ментальної продуктивності протягом дня (3).
- Ні, “солоденьке для мозку” не допомагає вам увімкнутися. Натомість, після вживання солодкого, мозок займається менеджментом системи дофаміну, подоланням піку інсуліну, а опісля — бореться з викидом кортизолу. Як наслідок: втрата уважності, несподівані роздратування (4).
Плюси:
- Згідно з вже згаданим дослідженням (2), організми людей, що снідають, більш охоче витрачають енергію, тому вони фізично активніші.
- Ранкове завантаження полісахаридами рятує від виснаження та міалгії людей, що важко працюватимуть фізично протягом решти дня (5).
- Їсти за дві години до важкого силового тренування (жим штанги, робота з гантелями) — необхідно, оскільки “жим натщесерце” спричинює накопичення лактату, окисників та вільних радикалів в серцевому м’язі. В короткостроковій перспективі — голодним атлетам, що інтенсивно себе виснажують, забезпечена нудота і запаморочення (6). В довготривалій — неправильний режим харчування під час регулярних виснажливих тренувань може мати наслідком потовщення судин та «волове серце» (7) замість бажаного марафонцями «синдрому серця атлета» (8), але детально про це — згодом, в іншій статті. Повноцінний сніданок дещо згладить метаболічний вплив фізичних навантажень та підтримає ваше серце (9).
Висновок
Якщо ти спортсмен, воїн, лісоруб, будівельниця чи вантажник в АТБ — снідай завжди. Креаклам же та іншим «труженікам пєра» результати останніх метаболічних досліджень дозволяють практично нехтувати сніданками. Однак не забувайте пити воду. Вживання менш ніж 1.8 л рідин на добу загрожує хронічними хворобами та сповільненням метаболізму (10).
Джерела
- The effect of fasting or calorie restriction on autophagy induction: A review of the literature.
- Effect of breakfast on weight and energy intake: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials
- Carbohydrate ingestion, blood glucose and mood
- High cortisol levels are associated with low quality food choice in Type 2 Diabetes
- High-Quality Carbohydrates and Physical Performance
- Food-dependent, exercise-induced gastrointestinal distress
- Associations of Variability in Blood Pressure, Glucose and Cholesterol Concentrations, and Body Mass Index With Mortality and Cardiovascular Outcomes in the General Population
- Physiological cardiac remodelling in response to endurance exercise training: cellular and molecular mechanisms.
- Association of Skipping Breakfast With Cardiovascular and All-Cause Mortality
- Water Intake, Water Balance, and the Elusive Daily Water Requirement