Питання супер-спірне, оскільки індивідуально-правильна відповідь на нього дуже залежить від поточних цілей та мотивації.

Почнемо з мінусів:

  1. Сніданок заважає автофагії та ефективному менеджменту організмом ресурсів, отриманих за попередній день (1).
  2. Люди, що снідають, з’їдають на 10% більше за реально необхідні денні енерговитрати (медіана — 259.79 зайвих kcal/день) (2).
  3. Ранні прийоми вуглеводної їжі сприяють емоційній нестабільності та падінню ментальної продуктивності протягом дня (3).
  4. Ні, “солоденьке для мозку” не допомагає вам увімкнутися. Натомість, після вживання солодкого, мозок займається менеджментом системи дофаміну, подоланням піку інсуліну, а опісля — бореться з викидом кортизолу. Як наслідок: втрата уважності, несподівані роздратування (4).

Плюси:

  • Згідно з вже згаданим дослідженням (2), організми людей, що снідають, більш охоче витрачають енергію, тому вони фізично активніші.
  • Ранкове завантаження полісахаридами рятує від виснаження та міалгії людей, що важко працюватимуть фізично протягом решти дня (5).
  • Їсти за дві години до важкого силового тренування (жим штанги, робота з гантелями) — необхідно, оскільки “жим натщесерце” спричинює накопичення лактату, окисників та вільних радикалів в серцевому м’язі. В короткостроковій перспективі — голодним атлетам, що інтенсивно себе виснажують, забезпечена нудота і запаморочення (6). В довготривалій — неправильний режим харчування під час регулярних виснажливих тренувань може мати наслідком потовщення судин та «волове серце» (7) замість бажаного марафонцями «синдрому серця атлета» (8), але детально про це — згодом, в іншій статті. Повноцінний сніданок дещо згладить метаболічний вплив фізичних навантажень та підтримає ваше серце (9).

Висновок

Якщо ти спортсмен, воїн, лісоруб, будівельниця чи вантажник в АТБ — снідай завжди. Креаклам же та іншим «труженікам пєра» результати останніх метаболічних досліджень дозволяють практично нехтувати сніданками. Однак не забувайте пити воду. Вживання менш ніж 1.8 л рідин на добу загрожує хронічними хворобами та сповільненням метаболізму (10).

Джерела

  1. The effect of fasting or calorie restriction on autophagy induction: A review of the literature.
  2. Effect of breakfast on weight and energy intake: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials
  3. Carbohydrate ingestion, blood glucose and mood
  4. High cortisol levels are associated with low quality food choice in Type 2 Diabetes
  5. High-Quality Carbohydrates and Physical Performance
  6. Food-dependent, exercise-induced gastrointestinal distress
  7. Associations of Variability in Blood Pressure, Glucose and Cholesterol Concentrations, and Body Mass Index With Mortality and Cardiovascular Outcomes in the General Population
  8. Physiological cardiac remodelling in response to endurance exercise training: cellular and molecular mechanisms.
  9. Association of Skipping Breakfast With Cardiovascular and All-Cause Mortality
  10. Water Intake, Water Balance, and the Elusive Daily Water Requirement