Система охолодження

В сучасному ПК використовують декілька видів СО: процесора, відеокарти, корпусне охолодження, материнської плати та, іноді, жорстких дисків. Тут все дуже просто: якщо у вас продумане охолодження, то компоненти менше гріються і, відповідно, довше прослужать. Під час вибору СО процесора та відеокарти слід звертати увагу на матеріали радіатора, матеріали контактної площі, матеріали теплотрубок, розмір кулера.

СО Процесора. Для типового, нерозігнаного процесора підійде невеликий кулер, діаметром 80-90мм, з алюмінієвим радіатором і мідною серцевиною. Такі зазвичай йдуть в коплекті з процесором. Якщо у Вас процесор багатоядерний (6 і більше ядер) або в розгоні, то СО треба ставити вежового типу, або систему водяного охолодження. Топові “вежі” займають майже весь вільний простір перед мат.платою і не в кожен корпус влізуть. Також бувають комбіновані системи водяного охолодження для відеокарти та процесора одночасно. Але адекватним вибором без переплати буде вежа з одним радіатором, 120мм кулером і комплектом з 4-5 теплотрубок. Наприклад, GAMMAXX 400. На СО процесора не варто викидати забагато грошей, додаткові 300МГц не варті 50$+ переплати. Хіба якщо ви намагаєтесь досягти естетичної краси комп’ютера за рахунок встановлення СВО.

СО відеокарти

  1. СО референсного дизайну:
    Плюси : холодне повітря проходить по компонентам відеокарти і нагрівшись виходить за межі корпусу. Мінуси : одна шумна турбіна з великими оборотами і менше простору для апгрейду радіаторів.
  2. СО не референсного дизайну:
    Не референсні менше шумлять і можуть мати нижчі температури. За рахунок змінного дизайну можуть мати велику кількість теплотрубок будь-якої товщини і окремі радіатори.

СО материнської плати

Пактично завжди СО мат.плати — це радітори на VRM та чіпсеті, дуже рідко встановлюються маленькі кулери.

Охолодження жорстких дисків - просто встановленні кулери на сам жортский диск.

Корпус

Багато хто думає, що корпус потрібен тільки щоб закрити компоненти ПК від пошкоджень. Але це не так. Корпус відіграє значну роль як в охолодженні компонентів, так і функціональному дизайні ПК. Для гарного охолодження у корпуса має бути мінімум 2 кулери (один на вдув, інший на видув) і нижнє розташування БЖ. З такою коплектацією розташування кулерів має виглядати так.

Оскільки гаряче повітря рухається в гору, то з таким розташуванням ми можемо досягти проходження холодним повітрям всіх компонентів, а тепле повітря отримати вже на видуві. Крім цього, в корпусі важливу роль має правильне і гарне вкладання кабелів (cable management). У корпусі мають бути вирізи для прокладки кабелів та місце для них під задньою кришкою. Ще корпус може мати прозорий виріз на боковій кришці, або взагалі мати кришку з каленого скла. Якщо у корпуса нема вбудованих кулерів - не страшно, їх можна докупити окремо. Головне — щоб були вирізи під них.

Ще один параметр оцінки корпусів — їхній розмір. Обов’язково перевіряйте, чи вміститься ваша материнська плата в корпус. Якщо Micro ATX і Mini ITX поміститься майже в кожен корпус, то для повноцінної ATX і E-ATX підійдуть Mid Tower і більші. Ще враховуйте, що якщо Ви збираєте компактну збірку, то температури такої системи будуть вищими у будь-якому випадку. Такі збірки потребують додаткових кулерів.

Джерело

  1. KorneyTech