Блок живлення

Блок живлення (далі — БЖ) — це компонент, який перетворює напругу і струм зі звичних для нас 220V у 12V, 5V, 3V потрібних комп’ютеру. Також він може захистити компоненти від невеликих перепадів напруги.

Головний показник БЖ — його потужність. Вона складається зі споживання енергії всіх компонентів ПК. Потужність блоку живлення = процесор + відеокарта + накопичувачі + охолодження + підсвітлення + запас (краще всього дізнатись TDP вашого процесора і відеокарти на сайті виробника). Для середньостатистичного ПК, TDP компонентів виглядатиме приблизно так: процесор 65W + відеокарта 120W + накопичувачі 30W + кулери і підвістка 15W + запас 100W = 330W. Завжди враховуйте, що БЖ потрібен запас мінімум 100W, тому рекомендую брати 400W загальної потужності для такої збірки. Також рекомендую використовувати онлайн-калькулятор БЖ, ось вам посилання на один з таких: https://www.bequiet.com/ru/psucalculator Більшість перечислених компонентів живляться по 12V лінії, тому саме по ній має бути 330W+, що приблизно співпадатиме з 350-400W загальної потужності.

На більшості БЖ є ось така наклейка, на ній можна знайти потужність 12V лінії. Загальна потужність БЖ і потужність оцієї лінії — різні речі, а остання в свою чергу — головна. Також у БЖ є маса інших параметрів. Почнемо з сертифікату 80PLus, оскільки він частково показує якість компонентів. Цей сертифікат показує ККД блоку, тобто різницю між споживаною БЖ енергією і енергією яку він видає на виході. Якщо у БЖ є справжній сертифікат, то ваш юніт, принаймні, не зібрали в підвалі. Сертифікати бувають: 80+, 80+ Bronze, 80+ Silver, 80+ Gold, 80+ Platimun i 80+ Titanium.

Для звичайного користувача цікаві тільки 80+, 80+ Bronze. Дуже рідко — 80+ Gold. Інші невиправдано дорогі і не окупаються. Також не менш важливою є наявність активного PFC компоненту. З ним БЖ має менше шансів вийти з строю під час перепадів напруги. Не забуваємо також, що БЖ може забрати з собою на той світ і інші компоненти ПК, тому на ньому економити точно не варто. По роз’ємам, у БЖ має бути хоча б один 6pin (бажано 2 по 6+2pin) для живлення відеокарти і 4+4pin на процесор.

Роз'єм живлення відеокарти 6+2pin
Роз'єм живлення відеокарти 4+4pin

Не забуваємо про апгрейд. Якщо у Вас відеокарта, яка живиться від одного 6pin, то, можливо, пізніше ви придбаєте відяху з більшим енергоспоживанням, а вона вже вимагатиме 12pin (більше TDP = більше pin). Гадаю, до дорогої відеокарти не дуже приємно купувати новий БЖ. Я б радив звертати увагу на відомі бренди, такі як: be quiet, Enermax, Thermaltake, Seasonic, Super Flower, Chieftec, XFX. Мало не забув — у БЖ має бути активне охолодження. Навіть круті блоки, в яких ККД 90+%, пререгріваються, особливо на повній потужності. При цьому, одного 120мм кулера достатньо для більшості випадків. Підведемо підсумки. В БЖ має бути:

 1. 300Ват і більше по 12 вольтовій лінії
 2. активний PFC
 3. сертифікат 80+
 4. активне охолодження Це все частково вказує на якість компонентів БЖ.

Відеокарта.

Графічний прискорювач, який прораховує графічні об’єкти з виведенням зображення на монітор. При виборі враховуйте якими роз’ємами живиться відеокарта, щоб на вашому БЖ були необхідні. Може бути взагалі без додаткового живлення, а можуть і всі 16pin (2 по 6+2pin). Відеокарту бажано обирати не референсну, бо така менше шумить через відсутність турбіни і менше гріється. Референсна відеокарта, по суті, являється баченням виробника (Nvidia чи AMD). Грубо кажучи - це початкове креслення, а вже вендори доробляють/покращують схему живлення і СО.

На даний момент існує 2 виробники відеоядер: Nvidia та AMD.

Nvidia

Nvidia в більшості випадків краще показує себе в іграх, тому в першу чергу будемо розглядати саме її продукти. Почнемо з малого.

 • GTX 1030 – огризок, іноді не тягне сучасні ігри в FHD, навіть на мінімалках. Її рекомендую хіба для апгрейду старих залізок і HD моніторів.
 • GTX 1050 – мінімальна відяшка для ігор від зелених. Купуйте найдешевшу, яку знайдете. Вона “холодна”, тож не варто переплачувати за додаткове охолодження.
 • GTX 1050TI – доволі добре тягне ігри в FullHD, високі налаштування гарантовані в 90% ігор. Ще декілька років на ній можна буде пограти в новинки. Вона теж доволі холодна, але все ж рекомендую обирати екземпляри з 2 кулерами.
 • GTX 1060 – крута відяха, навіть 3Гб версія тягне ультра-налаштування в багатьох іграх. Обов’язково 2 кулери на системі охолодження і хоча б 1 мідна теплотрубка.
 • GTX 1070 – просто знищує все в FHD і часто може в QHD розширення. Починаючи з цієї відяхи на системі охолодження економити нема сенсу. Наш вибір — масивний радіатор, 2-3 кулера і 2+ теплотрубки. Дешеві і міні-версії точно не варто брати.
 • GTX 1070TI – QuadHD вивозить на ультрах, має сенс тільки якщо у Вас QHD монітор або 144-200Hz FHD. По суті, це 1080 з урізаною пам’яттю.
 • GTX 1080 – трохи краща за попередню відеокарту, в 4к ще не може, але для QHD вистачить з гарним запасом.
 • GTX 1080TI – найкраща на даний момент ігрова відяха. Мінімальна для 4к, але з цим розширенням не особливо справляється. Часто доведеться знижувати налаштування.

AMD зараз нема сенсу брати для ігор. Більшість відеокарт AMD мають велике енергоспоживання, тому потребують більш потужного блока живлення і системи охолодження.

 1. RX 560 – можливо пограти в FHD. Трохи краща за 1050. Охолоджуватись має мінімум 2-ма кулерами.
 2. RX 570 – не дотягує до 1060, але має більше запасу по пам’яті, тому довше можна буде виставляти “текстурки на ультрах”. Є сенс брати тільки 8Гб версію, з системою охолодження як на 1070.
 3. RX580 – аналог 1060, знову беремо 8Гб версію з продуманою СО.
 4. Vega 56 – аналог 1070, але часто зустрічається з СО в вигляді турбіни, їх не рекомендую. Тільки не референсні, і тільки якщо для ваших задач вона підходить краще Nvidia.
 5. Vega 64 – майже дотягує до 1080, QHD з запасом на ультрах.

Висновок

Для ігор, вважаю, що 1050ТІ , 1060 та 1070ТІ в своїх категоріях найкращі, для роботи — будь-яка Vega (прискорення рендеру за допомогою відеокарти). Професійні карти я не розглядаю, новачкам вони точно не знадобляться. Всім дякую за перегляд, купуйте тільки годне залізо.

Джерело

 1. KorneyTech