Оперативна пам’ять (вона ж ОЗП або RAM)

В оперативній пам’яті зберігається суміжна інформація активованих програм, процеси операційної системи, а також все, що оброблятиме/обробив процесор впродовж робочої сесії. З об’ємом все дуже просто — чим більше, тим краще. Головне — щоб кількість модулів збігалась, або була більшою ніж кількість каналів пам’яті вашої платформи.

Intel LGA 1151, AMD AM4 мають 2 канали пам’яті, отже треба ставити 2 і більше модулів. А високопотужні, хай-енд платформи, як від синіх (Intel), так і від червоних (AMD), мають 4 канали, тобто платформи TR4, 2066, 2011v3. Максимальні частоти, на яких може працювати RAM без розгону, у Intel LGA 1151 залежать від поколінь процесорів. SkyLake і KabyLake працюють в діапазоні частот 2400MHz, а CoffeeLake — 2666MHz. У AMD все значно важче: теж є кореляція, залежна від поколінь, але це не єдине, на що варто звертати увагу. Дивимось табличку для Ryzen 1ххх.

Друге поколінням Ryzen 2ххх працює на частоті 2933MHz. У випадку з одноранговою пам’яттю та 2 планками, спад йде таким сами чином, тільки до 2133MHz. Ще є планки оперативної пам’яті, які Ryzen просто не любить. Дивимось нижче.

У такі моменти новачки остаточно втрачають бажання розбиратися і купують менш заморочений Intel. Згоден, AMD самі винні в такій ситуації. А новачку достатньо просто замовити модулі, позначені зеленою галочкою.

Загалом на даний момент в ПК треба ставити мінімум 2 модулі пам’яті, від 8Гб загального об’єму і 2666MHz, тобто 2х4Гб 2666MHz — абсолютний мінімум.

Стаціонарна пам’ять: HDD та SSD

Жорсткі диски (або HDD). На жорстких дисках зберігаються ваші файли, програми та операційні системи. З ними все значно простіше, оскільки тут всього 3 параметри: об’єм накопичувача, об’єм кешу, швидкість обертання шпинделя. Стандартом є 1000Гб, 7200об/хв з 64Мб кешу. Загальне правило — чим більше, тим краще.

Твердотільні накопичувачі SSD

Відрізняються від жорстких дисків своєю швидкістю, але трохи меншим життєвим циклом. SSD великого об’єму коштують дорого, тому часто їх купують малооб’ємними — тільки під установку операційної системи і важливих програм. Як дивно це б не звучало, але чим більше пам’яті у SSD — тим більш він живучий. Оптимально — 250Гб і більше на MLC (multi-level cell) пам’яті. Якщо грошей не вистачає на MLC, то можна взяти TLC (triple-level cell), але технології 3D NAND. Такі зараз продають Samsung, WD, Transcend, Crucial і ADATA

Зліва: SSD формату m2, справа — SATA SSD

SSD дуже сильно відрізняються за своєю швидкістю в залежності від інтерфейсу: PCI, m2 чи SATA. Але звичайному користувачу з головою достатньо навіть відносно повільного SATA 3. Наприклад, моя система з Windows 10, встановленим на TLC 3D NAND SATA3, запускається за 2-12 секунд (без врахування ініціалізації і т.д. виключно запуск Windows) — це у 5-10 разів швидше, ніж було б з системою, встановленою на HDD. Система, встановлена на SSD — потужний спосіб підвищити швидкість роботи компа. Сучасні SSD мають приблизно той ж термін надійного зберігання даних, що і звичайні жорсткі диски (HDD), менше “бояться” падінь та ударів, тому їх варто купувати.

Всім дякую за перегляд. Купуйте тільки годне залізо.

Джерело

  1. KorneyTech