Бражники (лат. Sphingidae) – це унікальна родина комах-рекордсменів ряду лускокрилих. Великі та середні метелики (розмах крил варіює між 2 і 20 сантиметрами), що мають масивне тіло і потужні грудні м’язи, яким би позаздрив будь-який культурист. Також вони демонструють неймовірну витривалість, довжелезний хоботок і витончений смак на форму крил. Все це унеможливлює помилку і не дає сплутати бражників з будь-якою іншою родиною лускокрилих [1]. Їх зовнішній вигляд одночасно поєднує у собі як маскувальні елементи, так і відлякуючі. Часто можна побачити представників цього таксону з невиразними сірими передніми крилами і мімікрійно-камуфляжним малюнком на них, а в цей же час задні будуть яскраво червоні або рожеві, з виразним малюнком, що так і кричить: «тікай, я сама смерть на крилах ночі» [2].

Який такий сфінкс?

Сфінкс — менш популярна назва метеликів даного таксону, що була дарована їм самим Карлом Ліннеєм у 1758 році через їх загадковість, викликану їх способом життя, прихованим від людських очей покривом ночі, а також неординарну зовнішність [2]. Цікавим фактом є те, що деякі види бражників, наприклад бражник тютюновий (лат. Manduca sexta), є модельними об’єктами біології, а саме нейробіології і біохімії, бо вони достатньо просто культивуються в лабораторних умовах і дуже легко препаруються [3].

Агрегат

Здійснюючи близько 5000 махів крилами за хвилину, вони розвивають швидкість понад 60 км/год. і всього за 60 секунд пролітають відстань, що перевищує довжину їхнього тіла в 25 000 разів! Ці пілоти здатні до вертикального зльоту і польоту вздовж усіх трьох осей координат без зміни своєї орієнтації в просторі[4]. Саме так! Вліво, вправо, навіть задній хід! Це дає їм можливість зависати в повітрі над квітами подібно до пташок колібрі і збирати нектар за допомогою довгих хоботків, що перевищують довжину їх тіла у кілька разів, а у деяких видів сягають більше 20см. Рекордна довжина хоботка належить Амфімої Уолкера (лат. Amphimoea walkeri) — цілих 28 см, що в 4 рази довше за його тіло! [5]. Гусені цих граціозних комах доволі великі і мають одну характерну рису – виріст на задньому кінці тіла, що нагадує ріг. Якщо ви побачите гусінь з рогом – не чіпайте її! Скоріш за все, вона стане прекрасним метеликом, до того ж сфінкси у своїй більшості не вважаються шкідниками і майже не загрожують вашим садам та посівам.

Час пік

Бражники вважаються нічними метеликами і побачити цих красенів можна вже із настанням сутінок, але багато видів припиняють свої польоти ще до опівночі і знову ховаються. Існують і виключення: денні язикани (лат. Macroglossum stellatarum) і шмелевидки (лат. Hemaris), що намагаються мімікрувати під джмелів, їх часто можна побачити на квіткових клумбах опівдні. У світі нараховується більш ніж 1200 видів бражників, близько 85% з яких мешкають у тропіках [2].

Джерела

  1. Брандт Э. К. Бражники // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
  2. Каабак Л. В., Сочивко А. В. Бабочки мира —М.: Аванта+, 2003. —184 с. : ил. —(ISSN 1728-9084).
  3. Pyrosequence analysis of expressed sequence tags for Manduca sexta hemolymph proteins involved in immune responses
  4. Горностаев Г. Н. Насекомые СССР. — Москва: Мысль, 1970. — 372 с. — (Справочники-определители географа и путешественника).
  5. J. a.-S. Bauder, A. D. Warren, H. W. Krenn. Evolution of extreme proboscis lengths in Neotropical Hesperiidae (Lepidoptera) // The Journal of Research on the Lepidoptera. — 2014-12-01. — Т. 47. — С. 65–71. — ISSN 0022-4324.