Люди випивають. Давно, методично та регулярно. Алкогольна історія людства почалася зі жмені окислених дріжджами ягід, яку жував не найвправніший мисливець нашої генеалогії, а закінчилася хвацькими накатами «за дєдов» й «білочкою» після травневих. Вживати чи ні – питання особисте, але сьогодні ми розповімо про дари рослинного світу, які слід вирощувати на підвіконні чи мати під рукою, якщо етанол часто подорожує вашими капілярами.

Трохи страшилок

Крім «вертольотів», похмілля характеризується запамороченням, жахливим головним болем та послабленням тонусу м’язів, зниженням працездатності й продуктивності. Такі симптоми пов’язують з дегідратацією (зневодненням організму), гормональними змінами (ліпофільні гормони деградують), дизрегуляцією цитокінів (гормоноподiбних бiлкових агентiв імунної системи) та отруєнням ацетальдегідом. В перспективі, таке існування стає причиною алкогольного гепатиту, цирозу, гіпертонії, інсульту, нейродегенерації. Більш того, епідеміологічні дослідження показали, що хронічне споживання алкоголю є фактором впливу на ризик розвитку раку верхніх дихальних шляхів (порожнина рота, глотка, гортань та стравохід). Окрім цього, хронічний алкоголізм став причиною 3.8% зареєстрованих смертей в світі.

Метаболізм

Метаболізм акоголю відбувається окисним та неокисним шляхом. Основні процеси окисного шляху забезпечуються ферментами алкогольдегідрогеназою (АДГ) та ацетальдегіддегідрогеназою (АЛДГ), які перетворюють алкоголь в ацетальдегід, а потім в ацетат відповідно. Довготривале вживання алкоголю знижувало ниркову АДГ й погіршувало побічні реакції. Ацетальдегід, в який спершу перетворюється алкоголь, є досить токсичним та навіть канцерогенним. Також дослідження показали, що активні форми кисню та вільні радикали, які утворюються під час метаболізму алкашки, роблять внесок в прозапальний профіль печінки та пошкоджують клітинні мембрани. Перелічені вище ризики мало кого змусять відмовитися від надмірного споживання спиртовмісних емульсій, але я думаю, що кожен захоче дізнатися про натуральні та дешеві способи зняття ранкового дебафу.

Зелені друзі – спонсори твого доброго ранку

Здавна рослини активно використовуються для лікування багатьох хвороб і похмілля не є виключенням. Лікарські рослини, фрукти та овочі багаті на антиоксиданти, серед яких є поліфенольні компоненти та вітаміни. Вони здатні позитивно впливати на рівні АДГ та АЛДГ, а також фізично поглинати вільні радикали та активні форми кисню, які є ключовими факторами у виникненні синдрому похмілля.

Кудзу

Кудзу або Пуерарія лопатева (Pueraria lobata), здатна послаблювати симптоми похмілля та довгий час використовувалася для лікування алкогольного пошкодження печінки та алкоголізму. Квітки кудзу використовуються для покращення видалення ацетальдегіду, що дозволяє знизити його токсичну дію та позбутися таких симптомів як пришвидшене серцебиття та головного болю. Текторидин, виділений з квіток пуерарії виявляв захисну дію по відношенню до клітин печінки – гепатоцитів. Водночас, коріння Pueraria lobata пригнічували дію АЛДГ і як наслідок, підвищували концентрацію ацетальдегіду в крові. Цей ефект можна використовувати для безпечного лікування алкоголізму. В клінічних дослідах, лікування екстрактом з коріння кудзу, призвело до значного зниження вживання спиртних напоїв. Кількість спожитого пива та об’єм ковтків реципієнтами були зменшенні, а кількість ковтків та часу збільшені. І все це без жодних побічних ефектів.

Манго

Манго (Mangifera indica L) – доволі поширений тропічний фрукт. Його плоди багаті на антиоксиданти, які забезпечують захист організму. Також м’якоть та шкірка підвищують активність АДГ та АЛДГ у мишей, тим самим знижуючи вміст алкоголю в крові. Ці фактори дозволяють рекомендувати вживання манго після надлишкового вживання алкоголю (хоч можна і просто так).

Хурма

Хурма (Diospyros kaki Thunb.) – ще один дуже корисний фрукт, з якого можна робити оцет. Вживання останнього забезпечувало організм захистом від метаболічних порушень, викликаних надлишковим споживанням алкоголю у щурів, а також знизило рівень холестерину. Також науковці спостерігали полегшення гострої гепатотоксичності, пришвидшення метаболізму алкоголю та активацію антиоксидантної ферментної системи.

Тим’ян

Екстракт тим’яна (Thymus vulgaris) має детоксикуючу та антиоксидантну дію. Ефірна олія тим’яну продемонструвала здатність очищати організм від вільних радикалів та має антибактеріальні властивості. Водний розчин екстракту тим’яну може знижувати ступінь пошкодження печінки та головного мозку алкоголем.

Імбир

Імбир (Zingiber officinale) здавна користується популярністю в кулінарії та фітотерапії. Володіє антиоксидантним потенціалом та здатен знешкоджувати вільні радикали. Також ефірна олія з кореня ефективно використовувалася для лікування алкогольного ожиріння печінки та зниження рівня шкідливих метаболітів. Таким чином, вживання імбиру сприяє лікуванню похмілля, а в хронічній перспективі – до відновлення пошкоджень внутрішніх органів.

Женьшень

Азіатський женьшень (Panax ginseng) здатен знижувати дію алкоголю на плід під час вагітності, а також на чоловічу репродуктивну систему. Червоний женьшень (так називається ця рослина після обробки) гарно проявляє себе у зниженні рівня алкоголю в крові та оксигенації під час дихання, а також стимулює вироблення ферментів в печінці. Як зазначалося вище, екстракт червоного женьшеню захищає репродуктивну систему чоловіків від дії алкоголю. У мишів, які отримували алкоголь в соляному розчині впродовж 5 тижнів, спостерігалося зниження рухливості сперматозоїдів, в той же час такого ефекту не було, у груп, які отримували ще й екстракт.

Висновок

Як бачите, Матінка-Природа давно попіклувалася про наше здоров’я та виростила для нас багато ліків, які можуть не лише врятувати від похмілля, але й захистити наші багатостраждальні тіла зсередини.

Джерела

  1. Natural Products for the Prevention and Treatment of Hangover and Alcohol Use Disorder
  2. Alcohol and global health 1 global burden of disease and injury and economic cost attributable to alcohol use and alcohol-use disorders
  3. Еffects of Pueraria thomsonii dried flower extracts on blood alcohol and acetaldehyde levels in humans
  4. Protective effect against hydroxyl radical-induced DNA damage and antioxidant mechanism of 6-gingerol
  5. Effects of red ginseng extract on the epididymal sperm motility of mice exposed to alcohol