Задумався маслюк: у птахів є цар – поважний і мудрий орел, у звірів – мужній та сильний лев, а у грибів – нікого. Кожен сам за себе. Хіба це діло? – Треба і нам царя обрати! – вирішив маслюк і нумо всіх грибів на віче скликати.

Українська народна казочка.

Основи здоров’я

Встановіть відповідність: білі гриби, сироїжки, псилоциби. З них можна: а) зварити суп; б) піймати інтоксикацію; в) від’їхати на декілька годин в галюциногенний тріп. Підказка: останнє — якраз про псилоциби. Від підосиновиків їх відрізняє невеликий розмір та наявність псилоцибіну та псилоцину — психоактивних метаболітів. Це триптаміни. Єдина молекулярна різниця поміж ними — фосфогрупа, наявна у псилоцибіну. В організмі, за дії фосфатази, псилоцибін перетворюється на псилоцин, який і продукує зміни в свідомості. Він, як і інші психоделіки, діє на серотонінові 5НТ-2А/С, 5НТ-1А рецептори. Порівнюючи з ЛСД, у псилоцину відсутня афінність до дофамінових рецепторів. Але їх блокада галоперидолом показала зменшення позитивних ефектів від вживання грибів, що свідчить про опосередковану дію на дофамінергічну передачу.

Цікаві ритми

Існує теорія, що саме зв’язування псилоцину з 5НТ-2А рецепторами запускає сигнальні каскади, які й стають причиною змін сприйняття. Але як саме? Було декілька припущень, які у 2015 році перевірили науковці з групи Майкла Кометера, з інституту Нейропсихофармакології у Цюриху. У своєму дослідженні з 50 здоровими людьми, дослідники звернули увагу, що зміни у свідомості під час анастезії пов’язані із синхронизацією нейронів у єдиному альфа-ритмі у фронтальних частинах кори головного мозку. Вони очікували пов’язати зміни у свідомості внаслідок адміністрування псилоцибіну із зміною в активності синхронизації. І знайшли — ЕЕГ показало зменшення кількості частот у дельта, тета та альфа ритмах. Загалом, це пов’язано із активацією мережі пасивного режиму роботи мозку. Ця мережа відіграє роль у уявленні, самопізнанні та соціальних оцінках, а також вона активна під час медитації, дії анастезії та психоделіків. Але зміна в частотах не була основним двигуном тріпуючого мозку. Що ж тоді? В цьому ж дослідженні науковці змогли показати, що змінюється не стільки активність ритмів, скільки зв’язок між нейронами. Так, віднайшли зв’язок між собою у просто парагіпокампальних ділянках та у парагіпокампальних ділянках з ретроспинальною корою. Зміни у парагіпокампальних ділянках асоційовані з автобіографічною пам’яттю. А ось зв’язок їх із ретроспинальною корою пов’язаний із визначенням себе у глобальному просторовому контексті та збільшенню спіритичних відчуттів. Такі зміни й можуть дозволяти глибоко розуміти персональне життя-буття під час посиденьок з грибами.

Правовий статус

В Україні галюциногенні гриби заборонені та внесені до переліку №1. Але, якщо уважно перечитати закон про “Затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів”, то помітно, що під заборону підпадають рослини, які містять заборонені сполуки, а гриби не вказані. Але краще не ризикувати — можливо, наша судова система вважає рослинами і гриби, і овочів. Щоб їх не вживали, в деяких атласах псилоциби взагалі не згадують, або ж йдуть на хитрість — пишуть про їхню токсичність. Доля правди в цьому є — рід Psilocybe налічує понад 150 видів і окремі з них дійсно токсичні. Також існує ймовірність неправильного визначення виду грибів, що й призведе до отруєння.

Терапевтичний ефект

У терапії псилоциби можуть бути потенційною допомогою для хворих на стійку до лікування депресію. Дослідження, що проводились на 19 пацієнтах, з яких якісні дані вдалось зібрати з 16 чоловік, показали зниження депресивних симптомів через тиждень після прийому у всіх пацієнтів. Через 5 тижнів такі результати зберегли 47% пацієнтів (з 19). Магнітно-резонансна томографія показала зменшення мозкового кровообігу у мигдалеподібному тілі цих людей — це корелює зі зменшенням симптомів депресії. Велике дослідження було проведено в 2015 році, протягом якого дослідники запитали щодо наявності суїцидальних думок, планів, або спроб у 191 831 людей. Опитуваних класифікували на 4 групи: 1. Ті, що вживали гриби один раз; 2. Вживали гриби та інші психоделіки; 3. Вживали інші психоделіки, окрім псилоцибіну; 4. Не вживали. Найменше суїцидальних думок зафіксували у першій групі, навіть порівняно з другою. Також є дані про позитивний вплив на подолання обсесивно-компульсивного розладу та алкогольної залежності.

Дослідники й піддослідні на одній хвилі

Вивчення грибів інколи приводило до сумних наслідків для дослідників. У 1963 році з посади доцента Гарвардського університету був звільнений Річард Апет. У 1960 році він, разом із Тімоті Лірі, розпочав гарвардський псилоцибіновий проект. Вони обидва були впевнені, що вживання псилоцибів може вирішити емоційні проблеми західних людей. Проводити адекватну оцінку стану пацієнтів, за словами вчених, можливо лише під псилоцибами, тож і піддослідні, і дослідники були приблизно в однаковому стані. До 1961 року з боку університету ніяких заборон не було, оскільки це стало б обмеженням академічної свободи. Але у цьому році Тімоті та Апету заборонили проводити експерименти над студентами. Це не заважало проводити “домашні психоделічні вечірки”, куди можна було прийти та вільно вжити псилоциби. Та у 1962-му розгорівся скандал, коли інформація про експеримент просочилась до наукової спільноти. Було багато здивованих методами дослідження впливу наркотику та його дії, тож FDA внесла псилоцибін до переліку “речовин, потенційно шкідливих для психічного здоров’я”. Дослідження закрили. Почалось розслідування, в ході якого лише один пацієнт дав покази, що Апет дав йому псилоциби за межами контрольованих університетських досліджень. Це й стало причиною звільнення доцента.

Разом нас багато

В літературі зустрічається декілька банальних порад, як убезпечити себе у випадку несподіваного вживання псилоцибів. Сугестія — річ страшна, тож важливою частиною прийому є місце “проведення церемонії” та внутрішній стан. Якщо компанія непевна, або ви в квартирі з 50-ма котами, краще відкласти прийом.

Коротко про грибний тріп:

 1. Дія починається через 20-40 хвилин після вживання, тріп триває 4-8 годин;
 2. Типове дозування під час прийому орально — 3-5 грамів висохлих плодових тіл грибів (8-25 мг псилоцибіну). Більше — лише для досвідчених нейронавтів;
 3. Фізичні ефекти: розширення зіниць, можливе підняття артеріального тиску та температури тіла; Через 24 години сполуки неможливо знайти в сечі;
 4. Мають низьку токсичність, але неправильне визначення виду може призвести до інтоксикації;
 5. Не викликають звикання;
 6. Вживати в Україні гриби заборонив Ющенко, коли був прем’єр-міністром.

“ — Ось, — сказав Володін, — прийшли грибочки. — Ну, — підтвердив Колян. — Ще й як. Я аж весь синій став”.

В. Пелевін, “Чапаєв і Порожнеча”

Джерела

 1. Lisa Jerome - Psilocybin - Investigators Broshure (2007)
 2. Psilocybin-induced spiritual experiences and insightfulness are associated with synchronization of neuronal oscillations
 3. The Strange Case of the Harvard Drug Scandal
 4. Clinical potential of psilocybin as a treatment for mental health conditions
 5. Psilocybin for treatment-resistant depression: fMRI-measured brain mechanisms
 6. Drugs of abuse. Side Effects of Drugs Annual
 7. THE ESSENTIAL GUIDE T PSILOCYBIN MUSHROOMS