Що перше спадає вам на думку, коли ви чуєте слово «бактерія» чи «мікроорганізм»? Химерні створіння з джгутиками та війками, які підстерігають вас на кожному кроці, щоб потрапити до вашого організму? Вони крихітні та дуже небезпечні — про це нам кажуть ще з дитинства. Уявіть, що ми помиляємось, і мікроскопічні істоти, яких ми вважали своїми ворогами, насправді — наші друзі. Вони готові допомогти нам в боротьбі з важкими хворобами, а ми весь цей час просто не здогадувались про великий потенціал, що ховається в таких маленьких створіннях.

Команда вчених з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (UCSD) створила штами бактерій, які здатні боротися з раком. Дослідження показали, що деякі колонії бактерій можуть жити та розмножуватись в середовищі з низьким вмістом кисню, у тому числі пухлинах. Тому вчені вирішили наділити бактерій новими здібностями та додали до їх ДНК декілька нових ділянок. Такі ДНК-плазміди дозволили бактеріям вбивати пухлинні клітини трьома різними шляхами:

  1. Синтезувати гемолізин, що руйнує мембрану клітин;
  2. Продукувати поліпептид, що індукує апоптоз пухлинних клітин;
  3. Вивільняти в кров’яне русло БАР, що підвищують імунологічну реактивність організму.

Більш того, всередині цих мікроорганізмів є ще одна плазміда, яка відповідає за самознищення. Після розмноження бактерії гинуть, виділяючи токсичні речовини. Проте залишається певна кількість бактеріальних клітин, які здатні активно ділитися і давати початок новій колонії, повторюючи долю попередньої. Цей цикл займає близько 18 годин і дозволяє постійно підтримувати потрібну концентрацію ліків і токсинів в пухлині.

Зараз науковці працюють над тим, щоб «навчити» бактерій доставляти до пухлин все нові й нові смертельні вантажі, аби зменшити токсичний вплив цих препаратів на організм та підвищити їх концентрацію всередині пухлини.

Джерело

  1. Want to kill cancer? Try using bacteria.