Важко собі уявити, але існують люди, які запросто можуть відмовитися від сексу, бо не мають до нього жодного інтересу. Психологи та дослідники називають їх асексуалами.

Асексуальність — це орієнтація

В певних джерелах асексуальність позначається як сексуальна орієнтація. І, якщо ЛГБТ спільнота уся така різнокольорова, то асексуальні люди здобули собі сірий колір (grey sexuality). Іронічно те, що цей сірий має відтінки, тобто спектр сірого від повної асексуальності до сексуальності. Взагалі, наукові дослідження цього явища річ нова, але однозначно має соціологічні та психологічні перспективи.

Це не новий аспект сексуальності, але публічно про нього почали говорити відносно нещодавно. У своїй книзі «Статева поведінка жінок» Альфред Кінсі (той самий, що створив шкалу «гомосексуальність-гетеросексуальність») зазначив, що асексуалів серед незаміжніх жінок 14-19 відсотків, заміжніх — 1-3%, розлучених — 5-8%, а серед неодружених чоловіків — 3-4 %, одружених — 0%, розлучених — 1-2 %. Для дослідження пандемії СНІДу у 1994 році Великобританія проводила опитування майже 19 тисяч чоловік, серед яких трохи більше одного відсотка сказали, що вони ніколи не відчували сексуального потягу.

Асексуальність — не розлад і не проблема

Асексуальність — це не хвороба (як гіпоактивний сексуальний розлад, аноргазмія, ангедонія тощо). Так, в «сірих» нижчий рівень статевого тяжіння, але чим ще вони можуть відрізнятися? В своєму емпіричному дослідженні у 1983 році Паула Нуріус дослідила зв’язок між орієнтацією та ментальним здоров’ям. У ньому виявилося, що асексуали частіше страждають від низької самооцінки та депресії. Пізніше, у схожому дослідженні 2013 року ця інформація підтверджується.

Багато аргументів наводиться на користь того, що асексуальність є запереченням самої матінки природи і може бути справжнім розладом. Його причини можуть таїтися на глибині минулого людини: сексуальне насилля, тривога чи просто сором перед сексуальними стосунками. Але, як ми знаємо, торкатися сексуального життя інших людей в наш час дуже небезпечно, і рух асексуалів твердо стоїть на тому, що орієнтація є орієнтація, а ніякий не розлад. Тут про всяк випадок зазначимо, що велика частка асексуальних людей іноді маструбує або займається сексом заради задоволення свого партнера, при цьому не відмовляючись від своїх відтінків сірого

Джерела

  1. Bogaert, Anthony F. Asexuality: prevalence and associated factors in a national probability sample
  2. Robert L. Crooks; Karla Baur Our Sexuality
  3. Kinsey, Alfred C. (1953). Sexual Behavior in the Human Female